Bezcenna głowa Tutanchamona sprzedana na aukcji

Licząca 3 tys. 300 lat rzeźba przedstawiająca głowę faraona Tutanchamona została sprzedana za 4,7 mln funtów. Wystawiono ją w domu aukcyjnym Chrisie's mimo protestów Egiptu, który domaga się jej zwrotu.

Aktualizacja: 05.07.2019 11:42 Publikacja: 05.07.2019 09:10

Bezcenna głowa Tutanchamona sprzedana na aukcji

Foto: AFP

amk

Niespełna 30 cm rzeźbę z brązowego kwarcytu kupił anonimowy nabywca, płacąc za nią 4,7 mln funtów. Wcześniej była ona elementem prywatnej kolekcji sztuki egipskiej Resandro.

Główka słynnego faraona ma niewielkie uszkodzenia na nosie i policzku, ale zdaniem ekspertów jest jednym z nielicznych przykładów naturalistycznego przedstawienia wizerunku władcy.Podczas trwania aukcji w Christie's przed jej siedzibą w milczeniu protestowało około 20 osób, trzymających plakaty z napisem "Historia Egiptu nie jest na sprzedaż".

Rozczarowanie wystawieniem rzeźby na aukcji wyraził Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie,

Waziri podkreślił, że Kair wielokrotnie upominał się zaprzestanie handlu dziełami, których zwrotu się domaga. Zauważył też, że nie ma żadnych dowodów, by sprzedana właśnie rzeźba została legalnie wywieziona z Egiptu.

„Zdajemy sobie sprawę, że przeszłość ważnych obiektów historycznych może być dyskusyjna, ale nasza rola polega na tym, aby zapewniać przejrzysty, legalny rynek i przestrzegać najwyższych standardów przepływu obiektów" - brzmi odpowiedź Christie's. Dom aukcyjny dodaje, że dla sztuki starożytnej istnieje coś takiego jak "honorowy rynek", a możliwość oglądania i badania tych prac lezy w interesie publicznym.

Według danych domu aukcyjnego rzeźba znalazła się w kolekcji Resandro po odkupieniu jej w 1985 roku od monachijskiego handlarza sztuki Heinza Herzera. Wcześniej nabył ją austriacki marszand Joseph Messsina, a jeszcze wcześniej, w latach 60., była elementem kolekcji Wilhelma Von Thurn und Taxis.

Egipt od wielu lat domaga się zwrotu zagrabionych dzieł sztuki. Wywożono je masowo w okresie największych odkryć archeologicznych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Jako pierwszy staranne i rzetelne badania prowadził w latach 80. XIX wieku brytyjski naukowiec William Flinders Petrie, który opracował metodę klasyfikacji chronologicznej egipskich odkryć. To Petrie dokonał m.in. inspekcji Wielkiej Piramidy w Gizie.

Swoją kolekcję, zebraną w ciągu lat pracy w Egipcie, Petrie sprzedał  University Collage w Londynie. Stała się bazą utworzonego z niej Muzeum Petrie'ego.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców