Pomysł Dnia Archeologii realizuje Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem i archeologami. Pierwowzorem tego wydarzenia jest brytyjski „Day of Archaeology", który w tym roku odbędzie się już po raz czwarty. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znaleźć można na stronie: www.dzienarcheologii.pl

Dzień Archeologii przeznaczony jest dla zawodowych archeologów, muzealników, studentów archeologii, a przede wszystkim dla laików, osób zainteresowanych tą dyscyplina naukowa, ale nie zajmujących się nią zawodowo. Organizatorzy liczą na to, że uda im się pokazać, czym na co dzień zajmują się archeolodzy, że ich praca to nie tylko wykopaliska, lecz także szereg innych, bardzo nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod badawczych.

24 lipca ma być okazją do dialogu pomiędzy archeologami a społeczeństwem, a także okazją do wspólnej dyskusji nad dziedzictwem pradziejowym. Aby zabrać głos w tej dyskusji, trzeba wcześniej założyć swoje konto na stronie obchodów. Będzie tam można publikować krótkie teksty, zdjęcia, rysunki czy filmy. Archeolodzy mogą opowiadać o swoich codziennych zajęciach i przemyśleniach dotyczących badań, natomiast osoby, które nie są archeologami, będą miały możliwość skonfrontowania swojego zdania ze zdaniem profesjonalistów.