Wrak statku handlowego spoczywa na głębokości ok. 42 metrów. Został odkryty przypadkowo przez greckiego poławiacza gąbek i rybaka Eliasa Stadiatosa w 1900 roku. Zatonął ok. 65 roku p.n.e. W ciągu kilku lat od odkrycia wraku udało się wydobyć z dna 36 posągów oraz przedmiotów codziennego użytku. Wśród nich znalazł się również tzw. mechanizm z Antykithiry - zaskakująco skomplikowany mechanizm z kołami zębatymi, którego przeznaczenie i funkcje długo pozostawały tajemnicą. Obecnie naukowcy uważają, że był to kalendarz astronomiczny. Stopień jego złożoności dorównuje europejskim zegarom z XVIII wieku.
Prace na wraku ciągle trwają, a od 2014 roku greckie Ministerstwo Sportu i Kultury prowadzi je ekspertami z Woods Hole Oceanographic Institution. Najnowsze odkrycia to właśnie efekt tej współpracy i zastosowania najnowszego sprzętu, w tym podwodnych robotów wykonujących trójwymiarowe mapy oraz wyposażenia nurków w nowej generacji aparaty oddechowe, tzw. rebreathery. Mapy wykonali naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Sydney. Podkreślają oni, że to pierwsze w historii badania wraku opierające się na danych zebranych przez roboty.
- Ten wrak ma jeszcze wiele do zaoferowania - podkreśla Brendan Foley, archeolog podwodny z Woods Hole Oceanographic Institution. - Każde nurkowanie dostarcza nowych, fantastycznych znalezisk, pozwalających odtworzyć, jak żył "1 proc. najbogatszych" w czasach Cezara.
Wśród najnowszych zdobyczy archeologów są m.in. nietknięta amfora, niewielki dzbanek (tzw. lagynos), fragment oparcia krzesła (jest tak zdobione i wykonane, że naukowcy określają je jako "tron"), kamienną podstawę rzeźby, kościany flet, a także elementy gry planszowej. Szklany przedmiot znaleziony na dnie mógł być pionkiem wykorzystywanym przez graczy - uważają naukowcy. W sumie wyciągnięto na powierzchnię ok. 50 przedmiotów.
- W tym roku mieliśmy mnóstwo szczęścia, ponieważ udało nam się znaleźć wiele przedmiotów nadających archeologiczny kontekst temu, co zobaczyliśmy - mówi Theotokis Theodoulou z greckiego Ministerstwa Sportu i Kultury.