Takie są wyniki z czterech komisji egzaminacyjnych: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Warszawie –poinformowała Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Nie ma jeszcze danych z Poznania. W sumie do egzaminu, który odbywał się od 11 do 14 czerwca, w całym kraju przystąpiły 362 osoby, w tym 313 aplikantów.
Ogłoszone dane o rezultatach egzaminów dotyczą natomiast 290 osób, spośród których pozytywnie zakończyły się one dla 187 (65 proc.). W tym gronie było 257 aplikantów, z których zdało 175.
Notarialny egzamin zdawały też osoby bez stosownej aplikacji. Mają takie uprawnienie m.in.: doktorzy prawa; osoby, które przez pięć lat były referendarzem sądowym; absolwenci prawa, którzy przez pięć lat pracowali w kancelarii notarialnej albo w urzędzie przy udzielaniu pomocy prawnej, a także osoby, które wcześniej zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski. Ci ostatni mają prawo zdawać egzamin notarialny tylko w zakresie materii, której nie obejmował tamten.
Z tych możliwości próbowało w czerwcu skorzystać, lecz bezskutecznie, dwóch doktorów prawa oraz jedna osoba mająca praktykę w urzędzie administracji. Spośród siedmiu referendarzy sądowych udało się to natomiast dwóm. Z grupy 15 prawników, którzy pracowali wcześniej w kancelarii notarialnej, pomyślnie przeszło siedmiu. Osiem osób po egzaminie sędziowskim zdawało egzamin uzupełniający, zdały go trzy.