Reklama
Rozwiń

Nie wszyscy zaliczyli sprawdzian na rejenta

Tegoroczny państwowy egzamin notarialny zakończył się sukcesem dla dwóch trzecich zdających

Publikacja: 12.07.2010 04:50

Nie wszyscy zaliczyli sprawdzian na rejenta

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Takie są wyniki z czterech komisji egzaminacyjnych: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Warszawie –poinformowała Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nie ma jeszcze danych z Poznania. W sumie do egzaminu, który odbywał się od 11 do 14 czerwca, w całym kraju przystąpiły 362 osoby, w tym 313 aplikantów.

Ogłoszone dane o rezultatach egzaminów dotyczą natomiast 290 osób, spośród których pozytywnie zakończyły się one dla 187 (65 proc.). W tym gronie było 257 aplikantów, z których zdało 175.

Notarialny egzamin zdawały też osoby bez stosownej aplikacji. Mają takie uprawnienie m.in.: doktorzy prawa; osoby, które przez pięć lat były referendarzem sądowym; absolwenci prawa, którzy przez pięć lat pracowali w kancelarii notarialnej albo w urzędzie przy udzielaniu pomocy prawnej, a także osoby, które wcześniej zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski. Ci ostatni mają prawo zdawać egzamin notarialny tylko w zakresie materii, której nie obejmował tamten.

Z tych możliwości próbowało w czerwcu skorzystać, lecz bezskutecznie, dwóch doktorów prawa oraz jedna osoba mająca praktykę w urzędzie administracji. Spośród siedmiu referendarzy sądowych udało się to natomiast dwóm. Z grupy 15 prawników, którzy pracowali wcześniej w kancelarii notarialnej, pomyślnie przeszło siedmiu. Osiem osób po egzaminie sędziowskim zdawało egzamin uzupełniający, zdały go trzy.

[b]Najlepiej egzamin poszedł w Krakowie, gdzie na 64 osoby nie zdało tylko siedem (zaliczyło go 89 proc.)[/b]. W Gdańsku na 44 zdających sukces odniosło 29 (66 proc.), w Katowicach na 50 – 27 (54 proc.).

W Warszawie zdawały 132 osoby, zdały 74 (56 proc.), w tym 70 ze 118 aplikantów.

Egzamin składał się z trzech części pisemnych. W pierwszej zdający rozwiązywali zbudowany ze 100 pytań test z wiedzy prawniczej (aby go zaliczyć, trzeba było prawidłowo odpowiedzieć na 60).

Pozostałe dwie części były to zadania polegające na opracowaniu: na podstawie opisanego kazusu – dwóch projektów aktów notarialnych oraz opinii prawnej – na podstawie przedstawionego problemu prawnego.

Żeby zostać notariuszem, nie wystarczy jednak zdać egzamin zawodowy. Kolejnym etapem przygotowania do wykonywania tej profesji jest dwuletnia asesura w kancelarii notarialnej.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono