Kandydat na aplikanta musi mieć nieskazitelny charakter

Na listę aplikantów radcowskich może zostać wpisana osoba, która spełnia takie same przesłanki jak do wpisu na listę radców prawnych.

Publikacja: 09.01.2015 07:37

Kandydat na aplikanta musi mieć nieskazitelny charakter

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Nie ma powodów do stosowania wobec kandydatów na aplikantów łagodniejszych kryteriów. Tak sędzia Zofia Borowicz uzasadniała wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: II GSK 2074/13) oddalający skargę kasacyjną Pawła Z. (dane zmienione).

Po zdanym egzaminie został on w 2011 r. wpisany na listę aplikantów radcowskich w Poznaniu. Wpisowi sprzeciwił się minister sprawiedliwości.

Z informacji z Krajowego Rejestru Sądowego wynikało, że Paweł Z., prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu, naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego i spowodował wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia. Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego został za to skazany w 2009 r. na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na pięć lat, trzy lata zakazu prowadzenia pojazdów i na karę grzywny.

Paweł Z. poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zarzucił, że nie wzięto pod uwagę, iż przyczyną wypadku nie było prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, lecz – jak stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku – brak oznakowania drogi.

– Minister sprawiedliwości nie ma podstaw prawnych do badania okoliczności czynu. Ale nawet taki jednorazowy czyn popełniony w stanie nietrzeźwości wskazuje, że kandydat na aplikację nie daje rękojmi należytego wykonywania zawodu. Nie zakończył się też wtedy pięcioletni okres zawieszenia wykonania kary – mówi radca prawny Piotr Wójcik, reprezentujący ministra.

WSA uwzględnił jednak skargę Pawła Z., uchylił decyzję ministra i zalecił zbadanie okoliczności wypadku.

W wyniku skargi kasacyjnej ministra sprawiedliwości NSA uchylił z kolei ten wyrok i przekazał sprawę do WSA do ponownego rozpoznania. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości nie jest okolicznością wymagającą wyjaśnienia – stwierdził.

Gdy WSA oddalił tym razem skargę Pawła Z., podzielając stanowisko ministra, mężczyzna zaskarżył wyrok do NSA. Jego zdaniem przesłanki rękojmi i nieskazitelnego charakteru, wskazane w art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy radcach prawnych, dotyczą wyłącznie osób starających się o wpis na listę radców prawnych, a nie o wpis na listę aplikantów. W stosunku do aplikantów trzeba stosować łagodniejsze rygory.

Taka wykładnia art. 24 ust. 1 pkt jest mylna – orzekł NSA. Przesłanki wymienione w tym przepisie należy stosować do wpisu na listę zarówno radców prawnych, jak i aplikantów. Już samo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym stanowi podstawę do stwierdzenia niespełnienia przesłanek z tego przepisu. Wynikało to w tej sprawie nie tyle z faktu przestępstwa nieumyślnego, jakim był wypadek drogowy, ile z okoliczności, w jakich do niego doszło, czyli podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Skarżący nie mógł więc być uznany za osobę o nieskazitelnym charakterze, dającą rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego – uznał NSA.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem