Samorząd adwokacki pracuje nad reformą aplikacji

4 listopada w Baranowie Sandomierskim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich

Publikacja: 16.11.2011 15:30

Aplikacje/Egzaminy zawodowe

Aplikacje/Egzaminy zawodowe

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Uczestnicy spotkania dyskutowali nad ramowym programem szkolenia aplikantów adwokackich na rok 2012, wprowadzeniem zmian w regulaminie aplikacji adwokackiej oraz regulaminie konkursu krasomówczego dla aplikantów adwokackich.

Program szkolenia aplikantów

Postulowano, aby do programu aplikacji adwokackiej na I roku, oprócz prawa o adwokaturze, etyki i historii, wprowadzić procedurę cywilna i karną.

Zwrócono przy tym uwagę na fakt wynikający z założenia, że nie ma podziału na procedurę i prawo materialne, gdyż aplikacja ma nauczać stosowania prawa i pokazać instrumenty praktyczne do wykorzystania teorii, którą aplikanci będący absolwentami prawa znają.

Program ułożony jest w taki sposób, aby nauczyć aplikantów pisania wszystkich rodzajów pism procesowych, zachowania na sali sądowej, prawidłowego reagowania na zachowania sądu i przeciwnika, prawidłowego formułowania wniosków na tle instytucji prawa materialnego, z której dane roszczenie wynika.

Podział na prawo karne na I roku i prawo cywilne na II roku ma ułatwić organizację kolokwiów rocznych. Znany bowiem będzie zakres kolokwium, a w pisemnej części możliwe będzie wprowadzenie pracy w postaci napisania konkretnego pisma procesowego na zadanym kazusie.

Regulamin aplikacji adwokackiej

Dyskutowano nad zapisami regulaminu dotyczącymi sankcji za nieobecność na zajęciach oraz za nieuiszczanie opłat za szkolenia i składek samorządowych.

Ponadto poruszono kwestię terminów kolokwiów rocznych w kontekście możliwości skreślenia aplikanta, po niezdanym kolokwium poprawkowym z II roku. Dyskutowano także o formach, w jakich przeprowadzone mają być kolokwia roczne i sprawdziany.

Regulamin Konkursów Krasomówczych

Do regulaminu Konkursów Krasomówczych zgłoszono poprawkę dotyczącą podziału na grupy terenowe. Izba Warszawska, ze względu na dużą ilość aplikantów, będzie stanowiła osobną grupę dla Konkursów Środowiskowych, natomiast pozostałe izby utworzą 7 grup terenowych.

Przegłosowano również ilość kazusów z prawa karnego do przemówień konkursowych. Liczba ich będzie dwukrotnie wyższa od kazusów z prawa cywilnego.

Wszystkie zaproponowane zmiany zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Prezydium NRA oraz na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zobacz także:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem