Taki wniosek płynie z listopadowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II GSK 990/13).
Całokształt programu szkolenia
W lipcu 2013 roku aplikantka notarialna K.B. zwróciła się do Rady Izby Notarialnej w W. o wydanie zaświadczenia o odbyciu przez nią aplikacji notarialnej. Organ samorządu rejentów odmówił z powodu niezdania na ocenę pozytywną kolokwium. W uzasadnieniu decyzji powołano się na art. 72 par. 1 ustawy Prawo o notariacie. Zgodnie z tym przepisem, aplikant powinien wykazać się wykonaniem wszystkich obowiązków objętych programem szkolenia. – W konsekwencji niewykonanie tych obowiązków, potwierdzających zrealizowanie programu szkolenia, uniemożliwia wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji – wyjaśniła Rada Izby Notarialnej. Na takim samym stanowisku stanęła Krajowa Rada Notarialna.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, przed którym aplikantka domagała się uchylenia obu uchwał. Wskazała ona, iż w sytuacji niezdania kolokwium ani ustawa, ani rozporządzenie nie przewidują skutku w postaci odmowy wydania zaświadczenia. Nie było zatem powodu do tworzenia normy prawnej niewynikającej z tych przepisów – przekonywała K.B.
Do jej opinii WSA w Warszawie się przychylił, stwierdzając, iż art. 72 Prawa o notariacie oraz par. 13 rozporządzenia w sprawie organizacji aplikacji notarialnej nie uzasadniały odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.
WSA uznał, że z treści art. 72 par. 2 Prawa o notariacie należy wyprowadzić stwierdzenie, że odbycie aplikacji to nic innego jak spełnienie określonych wymagań, tzn. aplikacja musi zamknąć się w okresie 2 lat i 6 miesięcy; w ramach szkolenia aplikant musi zaznajomić się z czynnościami notariusza i czynnościami wskazanych sądów; a także sumienne wykonywanie powierzonych aplikantowi obowiązków i poleceń, uczestniczenie w zajęciach szkoleniowych i stałe podnoszenie wiedzy zawodowej. – Żaden z tych obowiązków, w tym także podany w kolejności jako trzeci, nie daje podstawy do stwierdzenia, że negatywny wynik z kolokwium powoduje skutek w postacie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji – orzekł sąd.