Aplikacja notarialna to nie tylko samo uczestniczenie w zajęciach

Rada Izby Notarialnej miała prawo odmówić wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej z powodu niezaliczenia jednego z kolokwiów.

Publikacja: 19.12.2013 14:46

Aplikacja notarialna to nie tylko samo uczestniczenie w zajęciach

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Taki wniosek płynie z listopadowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II GSK 990/13).

Całokształt programu szkolenia

W lipcu 2013 roku aplikantka notarialna K.B. zwróciła się do Rady Izby Notarialnej w W. o wydanie zaświadczenia o odbyciu przez nią aplikacji notarialnej. Organ samorządu rejentów odmówił z powodu niezdania na ocenę pozytywną kolokwium. W uzasadnieniu decyzji powołano się na art. 72 par. 1 ustawy Prawo o notariacie. Zgodnie z tym przepisem, aplikant powinien wykazać się wykonaniem wszystkich obowiązków objętych programem szkolenia. – W konsekwencji niewykonanie tych obowiązków, potwierdzających zrealizowanie programu szkolenia, uniemożliwia wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji – wyjaśniła Rada Izby Notarialnej. Na takim samym stanowisku stanęła Krajowa Rada Notarialna.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, przed którym aplikantka domagała się uchylenia obu uchwał. Wskazała ona, iż w sytuacji niezdania kolokwium ani ustawa, ani rozporządzenie nie przewidują skutku w postaci odmowy wydania zaświadczenia. Nie było zatem powodu do tworzenia normy prawnej niewynikającej z tych przepisów – przekonywała K.B.

Do jej opinii WSA w Warszawie się przychylił, stwierdzając, iż art. 72 Prawa o notariacie oraz par. 13 rozporządzenia w sprawie organizacji aplikacji notarialnej nie uzasadniały odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.

WSA uznał, że z treści art. 72 par. 2 Prawa o notariacie należy wyprowadzić stwierdzenie, że odbycie aplikacji to nic innego jak spełnienie określonych wymagań, tzn. aplikacja musi zamknąć się w okresie 2 lat i 6 miesięcy; w ramach szkolenia aplikant musi zaznajomić się z czynnościami notariusza i czynnościami wskazanych sądów; a także sumienne wykonywanie powierzonych aplikantowi obowiązków i poleceń, uczestniczenie w zajęciach szkoleniowych i stałe podnoszenie wiedzy zawodowej. – Żaden z tych obowiązków, w tym także podany w kolejności jako trzeci, nie daje podstawy do stwierdzenia, że negatywny wynik z kolokwium powoduje skutek w postacie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji – orzekł sąd.

Ten wyrok zaskarżyła Krajowa Rada Notarialna, zarzucając mu błędną wykładnię art. 72 par. 1 poprzez faktyczne zaprzeczenie, że aplikacja notarialna polega na zaznajomieniu się aplikanta z całokształtem pracy notariusza oraz art. 72 par. 2 poprzez uznanie, że należy wydać zaświadczenie o odbyciu aplikacji notarialnej aplikantowi, który nie zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza i w konsekwencji nie odbył aplikacji notarialnej.

Konieczna weryfikacja wiedzy i umiejętności

Rozpatrujący skargę Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż zasługuje ona na uwzględnienie, i uchylił wyrok WSA.

- Aplikant odbył aplikację notarialną, jeżeli nabył wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu notariusza. Zaświadczenie o odbyciu aplikacji notarialnej służy urzędowemu potwierdzeniu tego faktu. Zaświadczenie ze swej istoty jest urzędowym potwierdzeniem określonych faktów lub stanu prawnego – przypomniał w uzasadnieniu NSA, dodając, iż w przypadku, gdy określone fakty nie zaistniały, nie ma, co oczywiste, podstaw do wydania zaświadczenia, które by je potwierdzały.

– Można zatem powiedzieć, że żądanie wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej, której aplikant w istocie nie odbył, ponieważ nie wypełnił wszystkich obowiązków z aplikacją związanych, nie może być uwzględnione – wskazał NSA.

Dalej skład orzekający stwierdził, że prawną podstawą odmowy wydania takiego zaświadczenia będzie zarówno art. 72 par. 1 i 2 Prawa o notariacie, jak i mające w tym przypadku zastosowanie przepisy art. 217 par. 2 i art. 219 Kodeksu postępowania administracyjnego. – A więc to nie tylko względy słusznościowe, ale przede wszystkim przepisy ustawowe stoją za odmową wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej aplikantowi, który nie uzyskał zaliczenia kolokwium przewidzianego w programie szkolenia – uzasadnił sąd.

W podsumowaniu NSA uznał, iż uzasadnione jest stanowisko Krajowej Rady Notarialnej, że aplikacja to nie tylko samo uczestniczenie w szkoleniu przez okres trwania aplikacji, ale również proces szkolenia, który ma przynieść określony efekt w postaci zaznajomienia się aplikanta z całokształtem pracy notariusza oraz czynności określonych sądów. – Konieczność ustalenia, że efekt został osiągnięty, wymaga weryfikacji wiedzy i umiejętności aplikanta – wskazał sąd, dodając, iż kolokwia i sprawdziany nie stanowią osobnej, nie przewidzianej w ustawie przesłanki odbycia aplikacji notarialnej lecz są jedynie środkiem dowodowym, umożliwiającym stwierdzenie, że aplikant zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza i czynności sądów.

Taki wniosek płynie z listopadowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II GSK 990/13).

Całokształt programu szkolenia

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne