46 proc. firm w Unii Europejskiej twierdzi, że wykorzystało pandemiczny kryzys jako okazję do podniesienia poziomu cyfryzacji – wynika z najnowszego badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ponad jedna trzecia firm, które nie wdrożyły jeszcze zaawansowanych technologii cyfrowych, potraktowała kryzys jako okazję do rozpoczęcia inwestycji.
Produkcja i usługi
W Polsce popularna jest opinia, że zaawansowane technologie zarezerwowane są wyłącznie dla dużych firm.
– To mit, z którym należy się stanowczo rozprawić. Właśnie dzięki digitalizacji aspirujące firmy mogą skutecznie konkurować z liderami – twierdzi Sławomir Kuźniak, dyrektor ds. zarządzania produktem w BPSC. Dodaje, że sam proces wdrażania zaawansowanego systemu w mniejszej strukturze jest szybszy, tańszy, a jego efekty są widoczne w krótszym czasie.
Popyt na usługi IT systematycznie rośnie. Potwierdzają to analizy instytutu Gartnera, który w listopadzie opublikował pierwsze podsumowanie 2021 r. i prognozy na kolejny rok. W tym roku wydatki na IT wzrosły o 9,5 proc., a w 2022 będzie to wynik dwucyfrowy, sięgający 10 proc. Najszybciej będzie rozwijał się rynek oprogramowania dla biznesu. – Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ oprogramowanie jest podstawą wszystkich kolejnych procesów cyfryzacyjnych – podkreśla Kuźniak.