Producenci okien i drzwi posiadający fabryki w Polsce od lat systematycznie zwiększają produkcję, sprzedaż i eksport swoich wyrobów. W ubiegłym roku wyprodukowali prawie 13 mln okien i ponad 8,2 mln drzwi. To oznaczało wzrost w porównaniu z 2014 r. odpowiednio 4,5 proc. oraz 9,5 proc.
Również ten rok powinien przynieść kolejne zmiany. Potwierdzają to już cząstkowe dane za pierwsze półrocze 2016 r. Mocne zwyżki mają zwłaszcza miejsce w eksporcie. Popyt poprawia się również na rodzimym rynku. To sprzyja dynamicznemu rozwojowi większości firm z branży okien i drzwi.
Renowacja budynków
– Rynek krajowy ma obecnie dobre wskaźniki i wykazuje tendencje wzrostową, która będzie się przekładać na dobrą koniunkturę w branży w ciągu kilku następnych lat. Na rynkach zagranicznych sytuacja w branży jest również dobra, a potencjał zwiększania udziałów naszych produktów wciąż jest duży – mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny Velux Polska.
Zauważa, że kierowana przez niego grupa, wraz ze spółkami siostrzanymi, w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowała w rozwój produkcji w Polsce ponad 500 mln zł. – Wielu producentów z naszego sektora deklaruje lub rozpoczęło dalsze inwestycje rozwojowe. Świadczy to o tym, że firmy z naszego sektora oczekują, że rynek będzie rósł – twierdzi Siwiński.
Jego zdaniem największą szansą na dalszy rozwój branży jest uruchomienie potencjału renowacji budynków jednorodzinnych. Wylicza, że około 3 mln domów nie spełnia obecnych standardów efektywności energetycznej i komfortu mieszkania. W efekcie wdrożenie skutecznych programów wsparcia renowacji tych budynków byłoby potężnym impulsem wzrostowym dla branży. To może oznaczać dalszy wzrost udziału w sprzedaży ogółem okien i drzwi kupowanych w celach remontowych. W ubiegłym roku stanowiły około 78 proc. wszystkich nabywanych produktów. Resztę udziałów mają te wykorzystywane w nowym budownictwie.