fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Aborcja: adwokatura zabiera głos ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Protesty w Warszawie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji
Paweł Rochowicz
W podjętej w poniedziałek uchwale Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej sprzeciwia się wszelkim działaniom odbierającym polskim kobietom konstytucyjnie gwarantowane prawo do godności, prawo do prywatności i decydowania o swoim życiu osobistym oraz naruszającym konstytucyjny zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania.

Uchwała dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Uznał on za niezgodną z Konstytucją przesłankę aborcji, jaką jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W uchwale Prezydium NRA wskazuje, że rozstrzygnięcie wydane zostało przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem trzech osób nieuprawnionych do orzekania z uwagi na wadliwość ich wyboru. Jednocześnie zwraca uwagę, że w Sejmie oczekuje na rozpatrzenie projekt zaostrzający prawo aborcyjne w zakresie tożsamym z wnioskiem rozpoznawanym przez Trybunał. - W takiej sytuacji wniosek do Trybunału należało ocenić jako nadużycie prawa prowadzące do ominięcia procesu ustawodawczego i wykorzystania Trybunału do rozstrzygnięcia sprawy, która należy do kompetencji ustawodawcy - podkreślono.

Zdaniem Prezydium NRA, tak ważne sprawy, budzące wielkie emocje i spory światopoglądowe, nie mogą być rozstrzygane wyłącznie w kategoriach prawnych poprzez próbę wykładni zapisów konstytucji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA