Fitness club nie musi dbać o jakość wody w jacuzzi tak jak w basenie - wyrok NSA

Z jacuzzi w fitness clubie nie trzeba regularnie pobierać próbek wody i przekazywać sanepidowi.

Aktualizacja: 02.10.2019 08:44 Publikacja: 02.10.2019 07:16

Fitness club nie musi dbać o jakość wody w jacuzzi tak jak w basenie - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, jakie wymogi musi spełniać ten, kto oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z jacuzzi. Fitness club nie musi dbać o jakość wody aż tak bardzo jak pływalni.

Wanna, a nie aquapark

Sanepid przeprowadził kontrolę w jednym z bydgoskich fitness clubów. Zainteresowało go jacuzzi. Zarzucił, że jakość wody nie była w nim właściwie oceniana. Nie wykonywano systematycznie jej badań. Nie było też ustalonego razem z sanepidem harmonogramu poboru próbek wody. A to jest istotnym naruszeniem § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w pływalniach.

Czytaj też:

Czy hotel odpowiada za poślizgnięcie się przy jacuzzi

Jacuzzi w klubie fitness to nie przydomowy basen - wyrok WSA

Tymczasem wysoka temperatura wody może powodować rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, a to wpływać na jakość wody i zdrowie osób, które korzystają z tego rodzaju przyjemności. Chodzi o zapalenie spojówek, zmiany skórne, dolegliwości jelitowo-żołądkowe, a nawet o rozwój bardzo niebezpiecznej bakterii Legionelli. Z tych powodów sanepid nakazał, by spółka ustaliła razem z nim harmonogram pobierania próbek wody i zaczęła ją badać.

Spółka zaprotestowała. Jej zdaniem wymóg jest absurdalny. Przecież jacuzzi to wanna do hydromasażu, a nie basen do pływania. Wodę w jacuzzi wymienia się na bieżąco, a w basenie rzadko. Poza tym różnicę widać gołym okiem. Spółka odwołała się do Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Bydgoszczy. Spółka nic nie wskórała. Decyzja została utrzymana w mocy.

Definicja to podstawa

Wówczas odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ale ten był podobnego zdania co sanepid. Zdaniem WSA jacuzzi jest jednak pływalnią. Zgodnie z prawem wodnym „obszarem wodnym" są m.in. miejsca wykorzystywane do kąpieli, kąpieliska, pływalnie oraz inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o łącznej powierzchni 100 mkw. i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m. Natomiast pojęcie pływalni definiuje ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Wynika z niej, że jest nią obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną niecką basenową, z trwałym brzegiem i dnem oraz wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie, natryski.

Według WSA wiele obiektów spełnia wymogi pływalni, choć potocznie nimi nie są. Przyznał, że jacuzzi nie posiada definicji. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego pod tym pojęciem należy rozumieć wannę lub mały basen z zainstalowanymi dyszami, z których wypływa pod ciśnieniem woda masująca ciało. A taki mały basen jest właśnie niecką basenową, o której mówi definicja pływalni. Na terenie klubu znajdują się prysznice i  szatnia. A skoro tak, to kolejny wymóg definicji pływalni został spełniony.

Spółka nie pogodziła się z wyrokiem i wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten uchylił zarówno wyroki WSA, jak i obie decyzje sanepidu. Wyjaśnił, że każdy organ administracyjny może wydać wyrok, tylko gdy posiada podstawę prawną. W tym wypadku tak nie jest. Nie mają bowiem zastosowania przepisy rozporządzenia, na które powołali się zarówno powiatowy, jak i wojewódzki inspektor. Pojedyncza wanna jacuzzi nie odpowiada przecież definicji pływalni, nawet gdy tuż obok znajduje się szatnia i prysznic. A skoro tak, to nie można stawiać jej takich samych wymagań, jakie muszą spełniać baseny.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nie oznacza to jednak pełnej dowolności. O jakość wody w jacuzzi również trzeba dbać, ale już według zupełnie innych zasad.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, jakie wymogi musi spełniać ten, kto oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z jacuzzi. Fitness club nie musi dbać o jakość wody aż tak bardzo jak pływalni.

Wanna, a nie aquapark

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona