fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Koronawirus: rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu. Są wyjątki

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Zakaz wychodzenia z domu nie będzie dotyczył m.in. dojazdu do pracy, zakupu jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Będzie można wyjść na spacer.

Jak informuje rząd, do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie ukazało się już w Dzienniku Ustaw.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy - pracownicy, osoby prowadzące swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, mają prawo dojechać do swojej pracy, a także udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;

- wolontariatu - osoby działające na rzecz walki z koronawirusem i pomagające  potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, moga się przemieszczać w ramach tej działalności;

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będzie można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Czytaj też:

Dotkliwe skutki złamania kwarantanny i izolacji

Przepisy o kwarantannie pełne luk

Mniej pasażerów

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Msza dla pięciu osób

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak działać ma nowa ważna zasada: we mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Rząd zachęca jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

W pracy ludzie się zgromadzą

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA