fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Kawa pobudza nawet gdy się jej nie napijesz

Shutterstock
Niektóre efekty picia kawy mogą być odczuwalne nawet przed pierwszym łykiem. Dzieje się tak, ponieważ ludzie wierzą, że istnieje silny związek między kawą a pobudzeniem.

Miliony ludzi zaczynają dzień od filiżanki pysznej kawy. Jest to część wspólnego rytuału śniadaniowego, który nie dość, że sprawia ludziom przyjemność, to jeszcze daje zastrzyk energii. Jednak naukowcy z Monash University i University of Toronto twierdzą, że efekty pobudzające mogą zaczynać się w twojej głowie, zanim zamoczysz usta w kawie i przełkniesz pierwszy łyk.

Kawa przygotowuje Cię na nadchodzący dzień, pomaga oczyścić głowę i naprawdę się obudzić. Ale co jeśli to tylko efekt placebo? Naukowcy odkryli, że takie efekty jak pobudzenie, skupienie i koncentracja mogą być wywołane bez konieczności podnoszenia kubka ze stołu. Dzieje się tak, ponieważ ludzie naprawdę wierzą, że istnieje silny związek między kawą a pobudzeniem. I dopóki w to wierzą, ich mózg jest gotowy do działania.

Wiele z efektów picia kawy jest w twojej głowie i zaczyna się jeszcze zanim wypijesz pierwszy łyk czarnego przysmaku. Oznacza to, że te same efekty mogą być wywołane przez zapach lub widok kawy. Na przykład, przechodząc obok ulubionej kawiarni i czując zapach kawy, możesz wyzwolić w swoim ciele niektóre receptory chemiczne zwiększające koncentrację, której szukasz.

Aby to udowodnić przeprowadzono serię badań w których wzięło udział 871 uczestników, należących zarówno do kultury zachodniej jak i wschodniej. Wolontariuszy wystawiono na bodźce związane z obrazami, zapachami i dźwiękami towarzyszącymi parzeniu kawy. To spowodowało, że intensywnie zaczęli o niej myśleć. Naukowcy odkryli, że doznania związane z kawą przynoszą czujność, poziom energii, tętno i sprawiają, że ludzie są bardziej skupieni. Okazało się, że wcale nie muszą jej pić aby osiągnąć te efekty.

Efekty te występowały częściej i silniej u osób pochodzących z kultury zachodniej. Konsumenci ci byli bardziej świadomi efektów działania kawy i bardziej ich oczekiwali. Dr Eugene Chan, jeden z autorów badania, powiedział: „Badanie to może pomóc wyjaśnić nawet to, w jaki sposób picie kawy bezkofeinowej może skrócić czas reakcji na zadania. Być może psychiczny związek między kawą i pobudzeniem jest tak silny, że powoduje zmiany poznawcze tam, gdzie nie ma fizjologicznego spożycia kofeiny”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA