Miliony ludzi zaczynają dzień od filiżanki pysznej kawy. Jest to część wspólnego rytuału śniadaniowego, który nie dość, że sprawia ludziom przyjemność, to jeszcze daje zastrzyk energii. Jednak naukowcy z Monash University i University of Toronto twierdzą, że efekty pobudzające mogą zaczynać się w twojej głowie, zanim zamoczysz usta w kawie i przełkniesz pierwszy łyk.

Kawa przygotowuje Cię na nadchodzący dzień, pomaga oczyścić głowę i naprawdę się obudzić. Ale co jeśli to tylko efekt placebo? Naukowcy odkryli, że takie efekty jak pobudzenie, skupienie i koncentracja mogą być wywołane bez konieczności podnoszenia kubka ze stołu. Dzieje się tak, ponieważ ludzie naprawdę wierzą, że istnieje silny związek między kawą a pobudzeniem. I dopóki w to wierzą, ich mózg jest gotowy do działania.

Wiele z efektów picia kawy jest w twojej głowie i zaczyna się jeszcze zanim wypijesz pierwszy łyk czarnego przysmaku. Oznacza to, że te same efekty mogą być wywołane przez zapach lub widok kawy. Na przykład, przechodząc obok ulubionej kawiarni i czując zapach kawy, możesz wyzwolić w swoim ciele niektóre receptory chemiczne zwiększające koncentrację, której szukasz.

Aby to udowodnić przeprowadzono serię badań w których wzięło udział 871 uczestników, należących zarówno do kultury zachodniej jak i wschodniej. Wolontariuszy wystawiono na bodźce związane z obrazami, zapachami i dźwiękami towarzyszącymi parzeniu kawy. To spowodowało, że intensywnie zaczęli o niej myśleć. Naukowcy odkryli, że doznania związane z kawą przynoszą czujność, poziom energii, tętno i sprawiają, że ludzie są bardziej skupieni. Okazało się, że wcale nie muszą jej pić aby osiągnąć te efekty.

Efekty te występowały częściej i silniej u osób pochodzących z kultury zachodniej. Konsumenci ci byli bardziej świadomi efektów działania kawy i bardziej ich oczekiwali. Dr Eugene Chan, jeden z autorów badania, powiedział: „Badanie to może pomóc wyjaśnić nawet to, w jaki sposób picie kawy bezkofeinowej może skrócić czas reakcji na zadania. Być może psychiczny związek między kawą i pobudzeniem jest tak silny, że powoduje zmiany poznawcze tam, gdzie nie ma fizjologicznego spożycia kofeiny”.