Co trzeciej Polce z rakiem piersi grożą przerzuty

Późno się zgłaszamy do onkologa, a gdy już do niego trafimy, jesteśmy leczone w niewyspecjalizowanych szpitalach – to główne przyczyny tego, że u wielu Polek nowotwór piersi rozwija się do czwartego stadium i daje przerzuty, czytamy w onet.pl.

Publikacja: 29.09.2018 21:47

Co trzeciej Polce z rakiem piersi grożą przerzuty

Foto: 123 RF

Choć wykrywalność raka piersi rośnie, u ponad 30 procent chorych kobiet i tak rozwinie się on do czwartego stadium – mówi raport „Rak piersi nie ma metryki” przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie fundacji OnkoCafe i firmy Braster.

Czytaj też: Pomóc kobietom z rakiem piersi

 

Kobiety zbyt późno zgłaszają się do lekarza. –  Zwlekają, nawet gdy wyczują guz w piersi. Bagatelizują objawy, dopada je paraliżujący strach –  mówi w rozmowie z onet.pl dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie.

Ekspertka podkreśla, że raka piersi rozpoznanego w bardzo wczesnym stadium udaje się wyleczyć prawie u 100 procent kobiet i kryterium zaawansowania pierwotnego jest najważniejszym czynnikiem rokowniczym.

Zaawansowany rak piersi to stadium nowotworu, w którym pojawiły się przerzuty odległe do innych narządów, np. wątroby, płuc, kości, mózgu.

Zdaniem dr Jagiełło-Gruszfeld rzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy rak piersi rozwija się podstępnie i bardzo mały, niezauważalny przez pacjentkę guz daje przerzuty odległe.

W rzadkich przypadkach pojawienie się przerzutów odległych może wynikać nie tylko ze zbyt późnego rozpoznania, ale również niekorzystnej biologii nowotworu oraz, jak mówi dr Jagiełło-Gruszfeld, nie do końca jeszcze poznanych, czynników związanych z zaburzeniami immunologicznymi w organizmie kobiety.

W ocenie dr Jagiełło-Gruszfeld Polki mają bardzo dobry dostęp do podstawowej diagnostyki raka piersi (mammografia). Jednak ponad połowa kobiet, które powinny korzystać z badań profilaktycznych, nie wykonuje ich. Dlatego też opóźnia się rozpoznanie raka piersi.

Znacznie gorzej niż diagnostyka wygląda w Polsce leczenie zdiagnozowanego nowotworu.

– W większości krajów europejskich od dawna promuje się powstawanie jednostek onkologicznych, które specjalizują się tylko i wyłącznie w leczeniu raka piersi (tzw. Brest Unit). Udowodniono, że jeśli chora na raka piersi trafia do leczenia w takim właśnie wyspecjalizowanym ośrodku, ma zdecydowanie większe szanse na całkowite wyleczenie. Poza tym kompetencje lekarzy i całego zespołu leczącego, pozwalają także uniknąć sytuacji, kiedy chora otrzymuje leczenie, które w danym przypadku nie jest niezbędne (np. wykonywanie mastektomii, podczas gdy wystarczające jest leczenie z zaoszczędzeniem piersi, niepotrzebne nadużywanie chemioterapii pooperacyjnej itp.) –  wyjaśnia dr Jagiełło-Gruszfeld.

Jej zdaniem w Polsce powstało klika wyspecjalizowanych w leczeniu raka piersi ośrodków, ale jest to kropla w morzu potrzeb. Pacjentki trafiają do przypadkowych onkologów, są leczone w ośrodkach, gdzie nie ma ścisłej współpracy miedzy lekarzami różnych specjalności.  Ważne jest, żeby trafić do ośrodka, który dysponuje odpowiednią kadrą medyczną i zapleczem diagnostyczno-leczniczym, wyspecjalizowanym w leczeniu raka piersi. Wtedy mamy największe szanse na wyleczenie choroby – podkreśla dr Jagiełło-Gruszfeld.

Choć wykrywalność raka piersi rośnie, u ponad 30 procent chorych kobiet i tak rozwinie się on do czwartego stadium – mówi raport „Rak piersi nie ma metryki” przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie fundacji OnkoCafe i firmy Braster.

Czytaj też: Pomóc kobietom z rakiem piersi

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej