Trening na kacu może być niebezpieczny

Wiele osób wierzy, że kaca najlepiej „wypocić” podczas ćwiczeń fizycznych. To jednak mit, na dodatek szkodliwy – przekonują trenerzy personalni.

Aktualizacja: 08.09.2018 11:55 Publikacja: 08.09.2018 10:40

Trening na kacu może być niebezpieczny

Foto: 113432136

Niektórzy, wybierając się na siłownię po imprezie, chcą zagłuszyć wyrzuty sumienia i naprawić szkody spowodowane używkami i niezdrowym jedzeniem. Jednak specjaliści od treningów nie polecają tego rozwiązania – czytamy w onet.pl.

Po tym, jak przesadziliśmy z alkoholem i zarwaliśmy noc, podejmowanie wysiłku fizycznego nie tylko nie jest skuteczne, ale także może zaszkodzić zdrowiu. Dlaczego?

–  Jednym z podstawowych problemów na kacu jest odwodnienie. Trening jeszcze pogarsza całą sytuację. To wcale nie jest zdrowe i nie przynosi korzyści – ostrzega  Ian Streetz, trener osobisty z siłowni Kobox w Londynie.

Odwodnione ciało jest bardziej narażone na skurcze i urazy. Zmęczony organizm gorzej radzi sobie z ćwiczeniami. Łatwo o błąd, który może skutkować kontuzją. Alkohol negatywnie wpływa również na proces budowy mięśni i ich regeneracji. – Ćwicząc po zakrapianej imprezie, tak naprawdę odnosimy niewiele korzyści, a narażamy się przy tym na niebezpieczeństwo – przekonuje trener.

Co zamiast treningu?

Główne przyczyny kaca to odwodnienie, zatrucie i brak snu, zatem aby minął, trzeba się nawodnić, odtruć i odespać.

Do nawadniania dobra jest woda mineralna lub soki warzywne, na przykład pomidorowy albo z kiszonej kapusty. Soki te neutralizują nadmiar kwasów i oprócz wody dostarczają organizmowi składników mineralnych, zwłaszcza potasu (pod wpływem alkoholu organizm wydala dużo potasu, może też tracić go podczas wymiotów).

Dużo potasu dostarczają banany. Polecany jest także kwas chlebowy, woda mineralna, kwaśne mleko, kefir czy jogurt. Kawa może pomóc na ból głowy.

Warto zjeść porządne śniadanie - na przykład jajecznicę czy kogel-mogel. Węglowodany – choćby miód, winogrona czy posłodzona herbata – są łatwiejsze do przełknięcia i dostarczają energii ciężko pracującej wątrobie.

Zupy takie jak żurek czy rosół bywają skuteczne, ale trudno je przyrządzić samemu, będąc w tak niedysponowanym stanie. Przewidujący ugotowali żurek jeszcze przed upojną nocą.

Kto ma dość siły, może pójść na spacer - dotlenienie jest wskazane. 

 

Oczywiście istnieje wiele gotowych preparatów przeciwkacowych, dostępnych w aptekach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Pomagają także środki przeciwbólowe/przeciwzapalne, w rodzaju aspiryny czy ibuprofenu. Leki zawierające paracetamol są mniej wskazane, gdyż podobnie jak alkohol działają szkodliwie na wątrobę.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej