fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Ziemia od gminy za lokale to niekoniecznie dobra inwestycja dla dewelopera

Fotorzepa, Adam Burakowski
Deweloperzy mają budować na gruntach komunalnych w zamian za mieszkania, które przekażą gminie.

Brakuje gruntów pod budowę. Rząd ma pomysł, jak to zmienić. We wtorek w komisjach sejmowych odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

Projektowane przepisy przewidują, że najpierw rady gmin będą decydowały, czy chcą przeznaczyć swoje działki na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Potem określą podstawowe wymagania dla mieszkań z puli, tj. minimalną liczbę, rodzaj, standard oraz cenę w przeliczeniu na mkw. według średniego wskaźnika przeliczeniowego w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Samorządy będą zbywać grunty w przetargach. Mieszkania komunalne wybudowane przez deweloperów będą mogły być objęte dopłatami do czynszu na zasadach określonych w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich (PZFD) podobają się rozwiązania, ale ma też zastrzeżenia.

– Cena metra odtworzeniowego jest niższa od ceny rynkowej. Przy jej ustalaniu pod uwagę bierze się inwestycje towarzystw budownictwa społecznego oraz spółdzielni mieszkaniowych. Oba te podmioty budują na własnych gruntach i nie uwzględniają kosztów poniesionych na ich nabycie. Nie uwzględnia się w niej również budownictwa jednorodzinnego czy kosztów ponoszonych na utrzymanie nieruchomości i administrację – wylicza Przemysław Dziąg z PZFD.

Według niego obecnie w Warszawie cena metra odtworzeniowego wynosi 7197 zł, przy czym koszt budowy 1 mkw. to 7900 zł (przy marży dewelopera na poziomie 25 proc.), natomiast średnia rynkowa cena mieszkania – 10 500 zł. W Gdańsku cena metra odtworzeniowego to 6592 zł, kosztu budowy – 7200 zł, a średnia cena rynkowa wynosi 9358 zł za mkw.

– Może się okazać, że inwestorowi pozyskanie gruntu w zamian za przekazanie puli mieszkań się nie opłaca – uważa Przemysław Dziąg.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA