Miasta i firmy mają kłopot z nowy przepisami o sprzedaży dzierżawionych gruntów

Zasady sprzedaży dzierżawionych gruntów utrudniają współpracę władz lokalnych z inwestorami.

Publikacja: 29.11.2017 06:56

Miasta i firmy mają kłopot z nowy przepisami o sprzedaży dzierżawionych gruntów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Związek Miast Polskich domaga się szybkiej nowelizacji zmienionych niedawno przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn). Uregulowania te wprowadziły bardzo niekorzystne zasady sprzedaży gruntów dzierżawcom. Stosuje się je wstecz. Zabrakło bowiem przepisów przejściowych.

ZMP chce wnieść projekt do Sejmu w formie petycji.

Niekorzystna zmiana

Chodzi o nowelizację art. 37 ugn. Dodano do niego dwa ustępy 3a i 3b. Zmiany obowiązują od 23 sierpnia i już zdążyły nieźle namieszać.

– Nowe przepisy zabraniają sprzedaży gruntu dzierżawcom przed upływem dziesięciu lat od podpisania umowy na dzierżawę – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. – Wcześniej nie było takich ograniczeń. Za zgodą rady miasta mogliśmy wydzierżawić grunt inwestorom, którzy zdecydowali się zrealizować przedsięwzięcie z własnych środków, a to pozwalało nam zbyć im grunt przed upływem dziesięciu lat – mówi wiceprezydent Frysztak.

– Dzięki wysokim bonifikatom w czynszu dzierżawnym wynoszącym aż 99 proc. w trakcie inwestycji udało się ściągnąć do Radomia wiele firm z branży produkcyjnej – tłumaczy Konrad Frysztak. – I teraz mamy problem.

Władze Radomia, mimo danych inwestorom obietnic, nie mogą bowiem zbyć na ich własność gruntu, bo nie minął dziesięcioletni termin dzierżawy.

– Nowelizacja nie zawiera bowiem przepisów przejściowych, a jak ich nie ma, stosuje się nowe zasady – dodaje Konrad Frysztak.

W podobnej sytuacji są inne samorządy.

– Rozumiem intencje ustawodawcy. Chciał, by nie dochodziło do handlu ziemią z naruszeniem zasad konkurencji – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. – Ale można było przynajmniej zadbać o przepisy przejściowe. A nie zaskakiwać zmianami samorządy i inwestorów. Tak się nie robi – twierdzi wiceprezydent Lewandowski.

Postulaty miast

ZMP proponuje, by Sejm wziął pod uwagę jedno z dwóch rozwiązań.

Po pierwsze, wprowadził przepisy przejściowe, dzięki którym do nieruchomości wydzierżawionych przed 23 sierpnia stosuje się obowiązujące przed tą datą uregulowania.

Po drugie, można ewentualnie przyznać wojewodzie prawo zwolnienia z trybu przetargowego zbycia nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub na urządzenia infrastruktury technicznej albo inne cele publiczne. Pod warunkiem, że są one realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe, oraz w sytuacji, gdy ubiega się o nabycie nieruchomości osoba, która dzierżawi lub użytkuje nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na dziesięć lat.

Zdaniem ZMP zmiana rozwiązałaby problem. Jeżeli jej zabraknie, trudno będzie samorządom znaleźć inwestorów, którzy zechcą budować na wydzierżawionych gruntach, bo to zwyczajnie nie będzie się im opłacało.

Projekt nie wpłynął jeszcze do sejmowej Komisji ds. Petycji.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Inne zmiany ważne dla gmin

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązująca od 23 sierpnia wprowadziła wiele innych zmian istotnych dla gmin:

- Firmy nie mogą już zaliczać nakładów na budowę dróg i mediów na poczet rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.

- Uregulowano też sposób rozliczania opłat rocznych, gdy doszło do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego w trakcie roku kalendarzowego. Opłatę w całości ma wnosić osoba będąca użytkownikiem 1 stycznia roku, za który roczna opłata obowiązuje. Sposób wzajemnych rozliczeń strony transakcji mogą określić w umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego.

- Nowe przepisy zawierają też uregulowania dotyczące ustalania wysokości opłaty adiacenckiej. Przewidują, że wartość nieruchomości będzie się ustalać przed i po podziale, według cen obowiązujących w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o nim prawomocne.

Związek Miast Polskich domaga się szybkiej nowelizacji zmienionych niedawno przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn). Uregulowania te wprowadziły bardzo niekorzystne zasady sprzedaży gruntów dzierżawcom. Stosuje się je wstecz. Zabrakło bowiem przepisów przejściowych.

ZMP chce wnieść projekt do Sejmu w formie petycji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a