Obowiązki zarządcy przy remoncie drogi

Zarządca drogi jest zobowiązany wydać zezwolenia na lokalizację telekomunikacyjnych linii kablowych i kanalizacji kablowej w pasie drogowym poza terenem zabudowy, jeżeli na danym odcinku nie ma takich kanałów.

Publikacja: 29.09.2015 05:20

Obowiązki zarządcy przy remoncie drogi

Foto: 123RF

Ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zobowiązała zarządców dróg do umożliwienia lokalizacji infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogi publicznej po spełnieniu jedynie minimalnych warunków formalnych. Muszą oni zlokalizować kanał technologiczny w pasie drogowym w trakcie budowy lub przebudowy drogi. Od 16 sierpnia obowiązuje rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne, które umożliwią zarządcom dróg wykonanie tych obowiązków.

Miejsce na kable

Kanały technologiczne lokalizowane w drogach publicznych to system podziemnych kanałów kablowych przeznaczonych do instalacji kabli teletechnicznych światłowodowych i miedzianych oraz kabli elektroenergetycznych. Kanały umożliwiają budowę i rozbudowę sieci szerokopasmowych.

Zarządca drogi ma obowiązek udostępnić kanał technologiczny za opłatą, w drodze umowy dzierżawy lub najmu, w celu umieszczenia w nim m.in. linii telekomunikacyjnych wraz z zasilaniem. Podmiotem ustalającym opłaty za udostępnienie jest zarządca drogi – czyli w przypadku dróg krajowych generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, a w przypadku pozostałych dróg publicznych wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu lub zarząd województwa. Opłaty te są ustalane na poziomie kosztów budowy oraz utrzymania kanału.

Obowiązki zarządcy

Zarządca drogi w trakcie jej budowy lub przebudowy jest obowiązany zlokalizować kanał technologiczny w pasie dróg krajowych oraz pozostałych dróg publicznych, chyba że w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia takiej informacji nie zgłoszono zainteresowania udostępnieniem kanału technologicznego.

Działania z zakresu budowy lub przebudowy drogi należą do właściwości jej zarządcy. Jeśli budowa kanału technologicznego wymusza jednocześnie przebudowę drogi publicznej, szczegółowe warunki budowy lub przebudowy dróg określa umowa zawarta pomiędzy zarządcą drogi a inwestorem (np. przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym) wykonującym kanał technologiczny.

Utrzymanie infrastruktury telekomunikacyjnej, jeżeli jej lokalizacja została dopuszczona przez zarządcę drogi na podstawie zezwolenia, należy do posiadaczy tych obiektów i urządzeń. Natomiast jeżeli budowa, przebudowa lub remont drogi wymaga przełożenia infrastruktury telekomunikacyjnej, koszt tego przełożenia ponosi właściciel infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych zarządca drogi musi przeprowadzić odpowiednie postępowanie oraz w formie decyzji administracyjnej przesądzić, czy zachodzą przesłanki udzielenia zezwolenia na lokalizację infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym, czy też nie. Może on odmówić zezwolenia na lokalizację w pasie drogowym infrastruktury telekomunikacyjnej, gdy jej umieszczenie spowodowałoby:

-  czasowe lub trwałe zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego albo zmniejszenie wartości użytkowej drogi,

-  naruszenie elementów technicznych drogi oraz negatywnie wpłynęłoby na system korzeniowy drzew rosnących w pasie drogowym i wykopy pod tą infrastrukturą naruszałyby granicę pasa drogowego lub naruszone by zostały wymagania wynikające z przepisów określających warunki techniczne drogi,

-  albo gdy jej umieszczenie miałoby doprowadzić do utraty uprawnień z tytułu gwarancji lub rękojmi w zakresie budowy, przebudowy lub remontu drogi.

Zarządca drogi zobowiązany będzie zawsze do wydania zezwolenia na lokalizację telekomunikacyjnych linii kablowych i kanalizacji kablowej w pasie drogowym drogi publicznej poza terenem zabudowy, jeżeli na danym odcinku nie ma kanału technologicznego lub brakuje wolnych zasobów w tym kanale, chyba że infrastruktura telekomunikacyjna miałaby się znajdować pod jezdnią.

W terenie zabudowy nie ma zakazu umieszczania infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym, chyba że infrastruktura telekomunikacyjna znajdować by się miała pod jezdnią.

Sieć regionalna

W przypadku regionalnych sieci szerokopasmowych, czyli sieci szerokopasmowych lub infrastruktury telekomunikacyjnej realizowanej np. przez jednostki samorządu terytorialnego, gdy sieć taka ma przechodzić przez tereny dróg publicznych, zarządca drogi jest zobowiązany w porozumieniu z inwestorem regionalnej sieci szerokopasmowej ustalić zakres, warunki i termin zajęcia terenu drogi publicznej. Przy takich projektach zezwolenie na zajęcie pasa w celu prowadzenia robót nie jest wymagane, gdy inwestor dysponuje decyzją wojewody o ustaleniu lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

Przy budowie regionalnej sieci szerokopasmowej na podstawie decyzji wojewody zarządca drogi uzgadnia jedynie z inwestorem zakres, warunki i termin zajęcia pasa drogowego, w terminie nie dłuższym niż 30 dni przed rozpoczęciem prac. W innych przypadkach, w tym również gdy w pasie drogowym umieszczone mają być urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej, zarządca drogi musi wydać odpowiednie zezwolenie w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Dodatkowo, możliwe jest, że na etapie planowania realizacji budowy regionalnej sieci szerokopasmowej konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowych uzgodnień pomiędzy inwestorem a zarządcą drogi, dotyczących lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

Więcej www.mac.gov.pl

podstawa prawna: art. 51, 54, 59 ustawy z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 880 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne (DzU z 2015 r., poz. 680)

podstawa prawna: art. 16, 20, 39, 40 ustawy o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 460 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra transportu i gospodarki morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (DzU z 1999 r. nr 43, poz. 430)

Realizacja projektu telekomunikacyjnego

Krok 1. Decyzja lokalizacyjna

Konieczne jest uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym (art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych).

Krok 2. Uzgodnienia

Przed realizacją projektu budowy lub rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej zlokalizowanej w pasie drogowym konieczne może się okazać uzgodnienie projektu budowlanego urządzeń infrastruktury technicznej z zarządcą drogi. Dotyczy to przypadku, gdy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Krok 3. Zajęcie pasa drogowego

Zarządca drogi wydaje na wniosek zezwolenie na zajęcia pasa drogowego w celu prowadzenia w nim robót. Przepis art. 40 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 u.d.p. przewiduje obowiązek uzyskania zezwolenia od właściwego zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty nałożonej i wyliczonej przez zarządcę drogi.

Krok 4. Urządzenia w pasie drogowym

W trakcie realizacji projektu konieczne jest posiadanie zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogą lub potrzebami ruchu drogowego (art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 2 u.d.p.). Umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym drogi publicznej i w tym przypadku związane jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty wyliczonej i nałożonej przez zarządcę drogi.

Obowiązek zarządcy drogi

Do obowiązków zarządców dróg związanych z telekomunikacją należą m.in.:

-  zlokalizowanie kanału technologicznego w pasie drogowym w trakcie budowy lub przebudowy drogi,

-  prowadzenie postępowań w sprawie:

– udostępniania kanałów technologicznych,

– wydania zezwolenia na zlokalizowanie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym,

– wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót,

– wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej,

-  prowadzenie postępowań dotyczących elementów infrastruktury istniejących (uprzednio zlokalizowanych) w pasie drogowym,

-  obowiązki związane z budową regionalnych sieci szerokopasmowych.

Ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zobowiązała zarządców dróg do umożliwienia lokalizacji infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogi publicznej po spełnieniu jedynie minimalnych warunków formalnych. Muszą oni zlokalizować kanał technologiczny w pasie drogowym w trakcie budowy lub przebudowy drogi. Od 16 sierpnia obowiązuje rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne, które umożliwią zarządcom dróg wykonanie tych obowiązków.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara