fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zostało nam pięć lat na rozruszanie obiegu zamkniętego

Fotorzepa, Robert Gardziński
Mimo ciągłych badań i prób nikt jeszcze nie wymyślił idealnego systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych – nie tylko plastikowych - mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Coraz więcej firm stara się nagłaśniać akcje ograniczania plastików, ale jest to nieco na pokaz. Z kolei organizacje ekologiczne biorą koncerny na celownik i ostatnio Greenpeace wyrzucił pod siedzibą Nestle kilkaset kilogramów plastiku... Jak naprawdę zmniejszyć ilość przetwarzalnych opakowań w obiegu?

Andrzej Gantner: Myślę, że większość dużych firm prowadzi działania w celu zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, których nie można poddać recyklingowi. Mamy sporo przykładów na rynku, oczywiście mniej lub bardziej trafionych. W obecnych czasach świadomość wpływu na środowisko zarówno w procesie produkcji, jak i poprzez materiały opakowaniowe jest dużo większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mamy butelki z udziałem plastiku z recyklingu, butelki ze zmniejszoną grubością ścianek, butelki z częściowym udziałem biopolimerów, butelki z papierową etykietą itp.

I to wystarczy, żeby zbawić świat od powodzi plastiku?

Oczywiście to ci...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA