Rząd nie rozpędził wzrostu wynagrodzeń

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się w styczniu o 3,8 proc. rok do roku. To efekt nie tylko inflacji, ale też zamierającego wzrostu zatrudnienia.

Aktualizacja: 19.02.2020 22:20 Publikacja: 19.02.2020 21:00

Rząd nie rozpędził wzrostu wynagrodzeń

Foto: Adobe Stock

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw, czyli siła nabywcza wynagrodzeń wszystkich tam zatrudnionych, jeszcze w grudniu zwiększył się o 5,4 proc. rok do roku, a w ub.r. rósł średnio w tempie 7 proc. W styczniu realną dynamikę dochodów z pracy stłumiła inflacja, która przyspieszyła do 4,4 proc. rok do roku – z 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Nie mniejsze znaczenie miał jednak też mizerny wzrost zatrudnienia.

Środowe dane GUS sugerują, że gospodarstwa domowe odczuwają, że ich sytuacja dochodowa poprawia się coraz wolniej. Tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej zmalał do 1,3 pkt z 3,7 pkt w grudniu. To jeden z najsłabszych odczytów od wiosny 2017 r. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który wyraża oczekiwania gospodarstw domowych co do koniunktury w gospodarce i ich sytuacji finansowej w kolejnych 12 miesiącach, zmalał w lutym do -2,2 pkt z -0,6 pkt w styczniu. Przyczynił się do tego m.in. wyraźny wzrost obaw o utratę pracy. Źródłem tych obaw może być coraz wolniejszy wzrost zatrudnienia. Choć ekonomiści nie mają wątpliwości, że jest to przejaw nie tylko słabnącego zapotrzebowania na pracowników, ale też problemów firm z zapełnianiem wakatów.

W styczniu, jak podał w środę GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 1,1 proc. rok do roku – najmniej od jesieni 2015 r. – zamiast o 2,2 proc., jak szacowali przeciętnie ankietowani przez nas ekonomiści.

W grudniu zatrudnienie zwiększyło się o 2,6 proc. rok do roku, ale tego wyniku ze styczniowym porównać nie można. Na początku każdego roku GUS aktualizuje próbę przedsiębiorstw, czyli podmiotów zatrudniających ponad dziewięć osób, dołączając do niej te firmy, które w poprzednim roku przebiły ten próg oraz wyłączając te, których personel się skurczył. W rezultacie styczniowe dane świadczą bardziej o koniunkturze na rynku pracy w poprzednim roku niż na początku nowego. Tym razem potwierdzają, że wzrost zatrudnienia praktycznie ustał. Rewizja próby przedsiębiorstw sprawiła, że w styczniu br. zatrudnienie wzrosło o 45 tys. osób w porównaniu do 135 tys. rok wcześniej i 122 tys. dwa lata temu.

Zmiana próby przedsiębiorstw będzie przez cały rok wpływała na dynamikę zatrudnienia w ujęciu rok do roku, która może utrzymywać się w okolicy 1 proc. W tle będzie jednak stagnacja zatrudnienia, a część ekonomistów wieszczy nawet jego spadek. Już w ub.r. między styczniem a grudniem liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się o zaledwie 28 tys., czyli 0,4 proc. – W naszej ocenie popyt na pracę w Polsce słabnie i powinno to też ograniczać tempo wzrostu płac w nadchodzących miesiącach – skomentował Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska.

W styczniu akurat wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył. Wyniósł 7,1 proc. rok do roku, po 6,2 proc. w grudniu. Ankietowani przez nas ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 6,8 proc. rok do roku. Fakt, że największa od kilkunastu lat podwyżka płacy minimalnej (o niemal 16 proc.) przywróciła jedynie dynamikę przeciętnego wynagrodzenia do poziomu z początku 2019 r., wpisuje się w obraz słabej koniunktury na rynku pracy.

– Wydaje się, że podwyżce płacy minimalnej towarzyszy cykliczne osłabienie popytu na pracowników, na co wskazują m.in. mniejsze problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – przyznaje Urszula Kryńska z PKO BP. Ekonomistka dodaje jednak, że w całej gospodarce podwyżka płacy minimalnej może mieć silniejszy wpływ na dynamikę wynagrodzeń. – W sektorze przedsiębiorstw płacę nieprzekraczającą minimalnej pobierało w 2018 r. 7,6 proc. pracujących, wobec ok. 15 proc. w całej gospodarce – tłumaczy.

Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach
Wynagrodzenia
Pracownicy nie walczą o podwyżki. To temat tabu
Wynagrodzenia
Płaca minimalna rządzi podwyżkami. Ile przeciętnie zarabiają Polacy?
Wynagrodzenia
Polacy zarobków nie ujawniają nawet najbliższym
Wynagrodzenia
Koniec szybkich podwyżek płacy minimalnej? Tusk przejmuje pałeczkę po PiS