fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Jacek Nizinkiewicz: Walka prezydenta o reelekcję

Andrzej Duda
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Andrzej Duda jako jedyny kandydat na prezydenta w czasie pandemii niezmiennie prowadzi kampanię wyborczą. W nierównej walce głowę państwa wspiera TVP.

„Oczekiwałbym sprawiedliwego traktowania kandydatów na prezydenta przez media publiczne" – tak pięć lat temu ubiegający się o urząd prezydenta Andrzej Duda w TVP sprzeciwiał się nierównemu traktowaniu kandydatów przez media publiczne, które częściej eksponowały urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dzisiaj prezydent Duda w mediach publicznych jest najczęściej prezentowanym kandydatem spośród biorących udział w wyborach. Według „Raportu o politykach" TVP za marzec (za kwiecień wciąż nie został opublikowany) najwięcej czasu antenowego w TVP Info (19 minut) poświecono sztabowi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a komitetowi Andrzeja Dudy zaledwie trzy minuty. Tylko że samemu prezydentowi Dudzie poświęcono dodatkowo aż 20 godzin. Andrzej Duda zawsze jest przedstawiany w pozytywnym kontekście, w przeciwieństwie do kontrkandydatów. Niektórzy konkurenci prezydenta w trakcie kampanii nie są zapraszani do mediów państwowych. Krzysztof Bosak od dwóch miesięcy nie jest zapraszany do TVP.

Andrzej Duda jako jedyny konsekwentnie prowadzi kampanię, nie rezygnując nawet z konwencji wyborczej (bez udziału publiczności), której inni pretendenci nie zorganizowali. Kiedy epidemia w Polsce była faktem, a nawet członek rządu był zarażony koronawirusem, prezydent wciąż prowadził kampanię w terenie. 17 marca prezydent spotkał się z pracownikami Orlenu, dziękując im za produkcję płynu dezynfekującego.

Często organizuje briefingi prasowe, ale bez możliwości zdalnego zadawania pytań przez dziennikarzy. Prezydent potrafi zaskoczyć podczas wywiadów, kiedy jest dopytywany o ważne kwestie, jak w Polsacie, gdy zapowiedział, że będzie apelował do najbogatszych, żeby wstrzymali się z pobieraniem 500+ „przez jakiś czas".

Kiedy termin wyborów wciąż nie jest jasny, a sondaże pokazują, że większość wyborców, również PiS, nie weźmie udziału w głosowaniu, sztab Dudy zachęca do udziału w nich, żeby wzmocnić mandat wyborczy prezydenta. Beata Szydło, która w wyborach europarlamentarnych dostała rekordowe ponad pół miliona głosów, twierdzi wbrew opiniom epidemiologów, że wybory majowe będą w pełni bezpieczne. Sam prezydent jest na tyle zdeterminowany do szybkiego ich przeprowadzenia, że używa rządu dla uzyskania reelekcji. Głowa państwa zapowiedziała podwyżki zasiłku dla bezrobotnych do 1300 zł i 1200 dodatku solidarnościowego dla tych, którzy utracili pracę z powodu pandemii, co nie leży w kompetencji prezydenta, gdy ledwie kilka dni wcześniej większość rządowa odrzuciła poprawkę Koalicji Obywatelskiej do tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, o zwiększeniu zasiłku dla bezrobotnych.

Andrzej Duda nie wziął udziału w żadnej z dotychczasowych debat prezydenckich, a swój udział zapowiedział jedynie w tej organizowanej przez TVP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA