fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sztab Dudy zdradził, czego domaga się od Trzaskowskiego

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Sztab prezydenta Andrzeja Dudy domaga się od kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego sprostowania "nieprawdziwej informacji, jakoby w ostatnim czasie prawie milion osób straciło pracę".

Pełnomocnik wyborczy sztabu Andrzeja Dudy Krzysztof Sobolewski wcześniej informował, że w imieniu komitetu Dudy złożony został pozew w trybie wyborczym przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu "za jedno z kilku kłamst". Sobolewski nie ujawnił przedmiotu pozwu zaznaczając, że nie chce ułatwiać pracy sztabowi kandydata KO.

Na późniejszej konferencji prasowej Sobolewski przedstawił dodatkowe informacje. - Domagamy się sprostowania o następującej treści: "Ja, niżej podpisany Rafał Trzaskowski oświadczam, że w dniu 14 czerwca 2020 r. podczas spotkania z wyborcami na rynku we Wrocławiu rozpowszechniłem nieprawdziwą informację, jakoby w ostatnim czasie w Polsce prawie milion osób straciło pracę" - oświadczył pełnomocnik wyborczy sztabu Andrzeja Dudy.

Dodał, że wniosek trafił do Sądu Okręgowego. - Oprócz tego będziemy domagać się opublikowania tego sprostowania, jeśli oczywiście sąd przychyli się do naszego wniosku, w mediach, w których ukazała się ta informacja, ten cytat z wiecu. Z naszych wyliczeń wynikało, że jest to minimum dziesięć instytucji medialnych, elektronicznych i papierowych - mówił Sobolewski.

- Byłem strofowany, że mówię o pozwie, a to jest wniosek. Nie ma znaczenia. Jest to dokument wniesiony do Sądu Okręgowego przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu o stwierdzenie nieprawdy w wystąpieniu na rynku we Wrocławiu - dodał.

Na konferencji wystąpiła także Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Trudna sytuacja spowodowana kryzysem na świecie, natomiast my w Polsce możemy śmiało powiedzieć o spowolnieniu gospodarczym - oświadczyła. Mówiła o "potężnym wsparciu" przygotowanym dla przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy. - Ponad 88 mld zł trafiło do przedsiębiorców, aby chronić miejsca pracy, aby pracownicy zachowali pracę. W ten sposób ochroniliśmy ok. 5 mln miejsc pracy i to są fakty, to nie są mity - mówiła.

Minister poinformowała, że w maju 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 6,0 proc., a bezrobotnych było 1 mln 11 tys. - Warto przyrównać te dane do początku roku, do stycznia. Osób bezrobotnych przybyło ponad 89 tys. Gdzie ten magiczny milion? Nie wiem, ja go nie umiem znaleźć. Jeżeli przyrównamy do marca, przyrost bezrobotnych wyniósł 102 tys. - podkreśliła Maląg.

Na konferencji przypomniano także, że za rządów PO-PSL w 2013 r., gdy Rafał Trzaskowski był ministrem cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, bezrobotnych było 2 mln 158 tys. osób., a stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc.

- Z informacji, które przekazała pani minister wynika, że można śmiało, kolokwialnie, ochrzcić Rafała Trzaskowskiego nowym przydomkiem: Rafał "Dwa miliony bezrobotnych" Trzaskowski - powiedział na konferencji wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA