Spośród mandatów, jakie w wyborach zdobył Komitet Wyborczy SLD, sześć przypadło Partii Razem (jeden mandat trafił do byłej działaczki tego ugrupowania, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk), a 17 do polityków związanych z Wiosną.

Taki podział mandatów oznacza, że SLD i Wiosna mogłyby utworzyć w Sejmie własne kluby poselskie, a Razem - stworzyć własne koło.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy w związku z tym, "czy partie tworzące Lewicę powinny utworzyć własne kluby/koła w Sejmie?".

37,1 proc. respondentów opowiedziało się za takim rozwiązaniem. 24,6 proc. było przeciwnego zdania. 38,3 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

- Utworzenie osobnych klubów bądź kół popierają częściej mężczyźni (39%) niż kobiety (36%). Takie rozwiązanie popierają też najczęściej osoby, które nie skończyły 24 lat (4 na 10 badanych w tej grupie), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (43%) oraz zarabiające od 3001 do 5000 zł (42%). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości takiego zdania są najczęściej osoby mieszkające w miastach liczących od 100 do 199 tys. mieszkańców (cztery na 10 osób) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.