fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

PSL nie wystartuje z PO? "Budujemy Koalicję Polską"

PO i PSL rozmawiają o stworzeniu koalicji na wybory do Sejmu
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
- Tylko dwa bloki są w stanie pokonać PiS w najbliższych wyborach. Nie widzimy w PO chęci do budowy bloku centrowego - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

- Nie widzimy w kierownictwie Platformy chęci budowy bloku centrowego. Budujemy Koalicję Polską - powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Tylko dwa bloki - centrowy i lewicowy - są w stanie pokonać PiS. My chcemy budować blok centrowy - dodał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz dodał, że propozycja podziału miejsc, zaprezentowana podczas rozmów przez PO, była bardzo atrakcyjna, jednak nie to jest kluczowe. - Nie o politykę miejsc, nie o kupczenie miejscami, nie o zapakowanie się do Sejmu chodzi. Tu chodzi o Polskę, a o Polskę nie należy się targować - powiedział.

Dziś w słowach Grzegorza Schetyny słyszeliśmy chęć budowy szerokiej listy. Taka lista, według nas, nie ma szans na zwycięstwo - dodał.

- Chcemy rozmawiać ze wszystkim, z ekspertami, ale i pracownikami fizycznymi. Ważne jest dla nas zdanie handlowca, kasjerki, pracownika naukowego. Chcemy, by Polska zaczęła ze sobą rozmawiać, by była uśmiechnięta. Rozmowa jest najważniejsza. Już kiedyś z takich rozmów inteligentów z robotnikami wyniknęło coś wielkiego. Wielki sierpień, wielka Solidarność, wielka chwała na cały świat. To jest nasze najlepsze dziedzictwo, musimy i chcemy z niego czerpać - powiedział w przemówieniu otwierającym forum programowe Koalicji Obywatelskiej lider PO Grzegorz Schetyna.

- W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, wierzących i niewierzących. Ludzi z miasta i ze wsi. Przepustka jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek - mówił dziś lider PO.

- Albo PSL wsiądzie do tego pociągu albo wystartuje samodzielnie. Nie możemy czekać wiecznie - powiedział rp.pl wiceszef PO Borys Budka.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Tymczasem lider PO Grzegorz Schetyna deklaruje, że jest zwolennikiem jak najszerszej koalicji. - Jestem zwolennikiem budowania od 38,5 proc. w górę, bo taki był wynik Koalicji Europejskiej - mówił przed kilkunastoma dniami lider Platformy.

SLD w wewnątrzpartyjnym referendum zdecydowało, że w wyborach parlamentarnych w 2019 roku wystartuje w koalicji. Spośród uczestników referendum 10888 osób opowiedziało się za startem w ramach koalicji, a 2218 głosowało za samodzielnym startem SLD w wyborach.

Pod koniec czerwca Rada Krajowa Wiosny Roberta Biedronia upoważniła lidera tej partii do rozmów na temat ewentualnej koalicji z Koalicją Europejską. Wcześniej Biedroń wielokrotnie deklarował, że jego partia pójdzie do wyborów pod własnym szyldem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA