fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

WOT ma problem z awansami oficerów

Absolwenci „Agrykoli” od początku roku czekają na promocję
Dowództwo WOT
Absolwenci kursów oficerskich dla żołnierzy obrony terytorialnej od miesięcy czekają na promocję oficerską.

Na przypięcie gwiazdek na naramiennikach czekają absolwenci tzw. Agrykoli, czyli kursu oficerskiego zorganizowanego dla potrzeb WOT. Rozpoczął się on w listopadzie 2017 r., a ukończył egzaminem w grudniu 2018 r. Od tego czasu jego absolwenci czekają na promocję, czyli moment, gdy formalnie zostaną mianowani na stopień oficerski.

Z naszych informacji wynika, że termin promocji był kilka razy przekładany. Absolwentom kursu nie wyjaśniono dlaczego. W liście do „Rzeczpospolitej" pytają o to, jakie kroki w tej sprawie podjęło Ministerstwo Obrony Narodowej, tym bardziej że kończy się kolejny kurs oficerski organizowany dla żołnierzy WOT.

Sprawą braku promocji oficerskiej zainteresowała się posłanka Anna M. Siarkowska (Klub PiS) z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, która pod koniec lipca skierowała w tej sprawie interpelację do szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka. Na razie nie otrzymała na nią odpowiedzi.

Posłanka przypomniała, że do 13-miesięcznego kursu przystąpiło 96 kursantów w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Dodała, że „pierwszy termin promocji oficerskiej został ustalony na marzec 2019 r.", ale nie doszła ona do skutku. „Absolwentów informowano, że promocja będzie mała miejsce w maju 2019, później zaś jako datę promocji podawano dzień 14 lipca 2019 r. Niestety, wraz z początkiem lipca 2019 absolwenci kursu zostali poinformowani, że promocja również i w tym terminie się nie odbędzie" – opisuje posłanka.

Dlatego poprosiła szefa MON o odpowiedź na pytania, kiedy odbędzie się ta promocja, a także czy absolwenci będą mogli starać się o przyjęcie do służby zawodowej we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

„Rzeczpospolita" już 25 lipca zapytała MON o to, kiedy planowana jest promocja oficerska żołnierzy WOT. Pomimo upływu ponad miesiąca nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie jest zatem do końca jasne, gdzie blokowane są awanse żołnierzy – w Sztabie Generalnym WP, w MON czy w BBN.

Ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT, poinformował nas pod koniec lipca, że nie każdy, kto ukończył kurs, musi otrzymać promocję na stopień oficerski. Wnioskuje o to dowódca brygady, gdy kandydat ma wskazane stanowisko służbowe w jednostce wojskowej. Kolejnym wymogiem jest co najmniej bardzo dobra opinia. Dodaje, że selekcja jest kilkustopniowa.

W czwartek stwierdził jednak, że „procedowany" jest październikowy termin promocji. – W przyszłym miesiącu taka uroczystość się odbędzie – informuje ppkł Marek Pietrzak.

W ramach terytorialnej służby wojskowej są etaty dla szeregowych, podoficerów i oficerów. Jednak aby zasilić korpus oficerów TSW, żołnierz musi ukończyć studia na wojskowej uczelni. Dlatego dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej i MON opracowali program „Agrykola". Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy Agrykola, założonej w 1941 r. przez Kedyw Komendy Głównej AK.

Program został zaakceptowany przez ministra obrony. Kurs trwał 13 miesięcy. Podchorążowie spędzili na zajęciach około 600 godzin.

Obrona terytorialna rośnie

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły właśnie formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty. Odbywa się ono w ramach już istniejących brygad w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu oraz Cieszynie. Jak informuje ppłk. Marek Pietrzak z dowództwa WOT, dodatkowo na terenie województw opolskiego i lubuskiego rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane pod istniejące brygady OT. Powstają one w Skwierzynie oraz Brzegu.

Wnioski o powołanie w szeregi WOT mogą już także składać mieszkańcy województw zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego, gdzie powstaną brygady obrony terytorialnej.

Osoby zainteresowane służbą w Wojsku Polskim w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej na stanowiskach dla żołnierzy zawodowych i ochotników powinny zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

W tej chwili w WOT służy 21 tys. żołnierzy (w tym 18 tys. ochotników w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej). —koz

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA