fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Syria: Upadek "kalifatu" Daesh to kwestia kilku dni

AFP
Wspierani przez USA bojownicy tworzonych głównie przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w ciągu kilku dni powinni zlikwidować ostatnią enklawę Daesh w Syrii, co będzie oznaczać całkowity upadek samozwańczego kalifatu, który w 2014 roku objął dużą część Syrii i Iraku - informuje Reuters.

Jiya Furat, dowódca natarcia na enklawę dżihadystów w rejonie Baghouz, w prowincji Dajr az-Zaur poinformował, że dżihadyści zostali otoczeni w swojej enklawie i obecnie są atakowani ze wszystkich stron.

- W nadchodzących dniach, w bardzo krótkim czasie, wyślemy w świat dobre fale informując o wojskowym końcu Daesh - powiedział Furat.

W piątek prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w ciągu 24 godzin pojawią się "świetne wieści" na temat Syrii.

Trump pod koniec grudnia zapowiedział wycofanie wojsk USA z Syrii podkreślając, że cel ich obecności w tym kraju, pokonanie dżihadystów z Daesh, został osiągnięty.

SDF prowadzi natarcie przeciwko enklawie ze wsparciem z powietrza ze strony koalicji na czele której stoją USA.

Na terenie enklawy, która jest obiektem ofensywy SDF, znajduje się prawdopodobnie twórca "kalifatu", samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi.

Większość bojowników walczących w Baghouz ma pochodzić spoza Syrii. Terytorium kontrolowane dziś przez Daesh liczy obecnie - według Furata - ok. 700 metrów kwadratowych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA