fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Tłumy w Warszawie. Marsz Niepodległości bez incydentów

AFP
Przed godziną 17 Marsz Niepodległości dotarł na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Nie było większych incydentów. Według organizatorów, w marszu uczestniczyło 150 tys. osób, według warszawskiego ratusza - 47 tys.

Po wspólnej modlitwie różańcowej i odśpiewaniu hymnu, tłumy uczestników Marszu Niepodległości po godz. 15 wyruszyły z ronda Dmowskiego.

Trasa Marszu Niepodległości wiodła z centrum Warszawy Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego, gdzie, jak podali organizatorzy, do godz. 19.00 miały trwać występy artystyczne.

X edycja Marszu Niepodległości, organizowana pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" przyciągnęła tysiące osób. Wiele przyniosło na marsz flagi Polski oraz transparenty z patriotycznymi hasłami, np. "Warto być Polakiem". Uczestnicy marszu wspólnie nieśli biało-czerwoną flagę o długości ok. 2 km.

W związku z marszem część ulic w centrum była wyłączona z ruchu.

Rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita napisał na Twitterze, że według szacunków organizatorów, w Marszu Niepodległości wzięło udział ok. 150 tys. osób. Według Kamila Dąbrowy, rzecznika prezydenta Warszawy, uczestników było ok. 47 tys.

Podczas marszu nie odnotowano większych incydentów. Lekceważąc apele organizatorów Marszu Niepodległości, cześć uczestników odpalała petardy i zapalała race.

Na jednym z budynków w al. Jerozolimskich zawisła sporych rozmiarów flaga Polski, na której umieszczone były symbole, m.in. tęczowa flaga, gwiazda Dawida i półksiężyc. Flaga została zrzucona na ziemię.

Policja interweniowała na rondzie gen. de Gaulle'a, gdzie na trasie marszu stanęli kontrmanifestanci m.in. z Obywateli RP, w tym posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!, wybrana z list KW SLD). Grupa rozwinęła przy palmie duży transparent z napisem "Konstytucja". Policja kilka razy wezwała zgromadzonych na rondzie do opuszczenia terenu. Wobec braku reakcji większości zgromadzonych, funkcjonariusze wynieśli lub wyprowadzili manifestantów z ronda, zwinęli też transparent. Uczestnicy Marszu Niepodległości zareagowali na akcję policji aplauzem.

Jakub Czermiński
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA