Naczelny Sąd Administracyjny 28 sierpnia 2019 r. wydał wyrok (sygn. II OSK 1946/18), który rozstrzyga zagadnienie, dotąd nieanalizowane w orzecznictwie. Przedmiotem rozważań NSA był wymóg łącznego spełnienia warunków ustawowych jako przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy. Orzeczenie to potwierdza, że organy administracji są uprawnione do odstąpienia od dalszego badania przewidzianych w ustawie przesłanek, w przypadku gdy niespełniona jest choćby jedna z nich. NSA uznał takie postępowanie organu za urzeczywistnienie zasady szybkości i prostoty postępowania, o których mowa w art. 12 kodeksu postępowania administracyjnego.
Miały powstać budynkiOd 2016 r. toczyło się postępowania, w którym skarżący zwrócił się do burmistrza (jako organu właściwego do wydawania decyzji o warunkach zabudowy na podstawie art. 60 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („u.p.z.p."), o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji poleg...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.