W sądzie i urzędzie

#RZECZoPRAWIE: Wyżykowski o przedawnieniu roszczeń

Bartosz Wyżykowski
rp.pl
- Nowelizacja wprowadza wiele rzeczy korzystnych dla konsumentów i dla dłużników. Dochodzenie roszczeń, które są przedawnione co do zasady nie będzie dopuszczalne na drodze sądowej. Przy czym ustawa przewiduje, że w pewnych wyjątkowych okolicznościach, będzie to możliwe - mówił w programie #RZECZoPRAWIE mec. Bartosz Wyżykowski, dyrektor w biurze Rzecznika Finansowego.

- Z drugiej strony skraca terminy przedawnienia. Ogólny termin przedawnienia, który wynosił 10 teraz będzie wynosił 6 lat. Ten termin dot. zarówno dochodzenia jak i egzekwowania roszczeń - dodał.

Czytaj także: Nowe zasady egzekucji długów

 

Ekspert przypomniał, że z perspektywy roszczeń przedsiębiorców kierowanych wobec konsumentów mieliśmy okres 3 lat i nie ulega on zmianie.

- Ten okres 6 lat też nie jest bezwzględny. Wierzyciel może go przerwać wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Jest to czynność, która zmierza do zaspokojenia roszczenia - powiedział.

- W momencie, w którym komornik wyda prawomocne postanowienie o umorzeniu, to od tego momentu liczymy te 6 lat na nowo – mówił dalej.

Zdaniem prawnika jest to logiczne, ponieważ wierzyciel nie zwlekał z dochodzeniem swojej należności.

- Dłużnik zawsze miał możliwość złożyć zarzut przedawnienia. Dziś ustawa idzie o krok dalej - podsumował.

Wyżykowski w #RZECZoPRAWIE

 

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL