E-dowód osobisty od 4 marca 2019 r.

E-dokument dostaniemy za darmo, ale nie ma obowiązku wymiany starych na nowe, jeśli są jeszcze ważne.

Aktualizacja: 04.03.2019 10:57 Publikacja: 04.03.2019 05:58

E-dowód osobisty od 4 marca 2019 r.

Foto: MSWiA/YouTube

W 2019 r. ważność tracą dowody osobiste prawie 1,5 mln Polaków. Ich posiadacze muszą wymienić dokumenty, bo za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi grzywna do 5 tys. zł. Teraz jest okazja. Od 4 marca do obrotu wchodzi nowy, elektroniczny dowód osobisty.

Czytaj także: 

Dowód osobisty: wniosek złóż przez internet

Nowe dowody osobiste mogą kusić przestępców

Specjalna warstwa

Ci, którzy złożą wniosek o nowy dowód osobisty 4 marca i później, odbiorą dowód z warstwą elektroniczną. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się on od dotychczasowego. Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie.

CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu.

Podstawową różnicą między starym dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz, chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dokumentu można używać do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód to także środek identyfikacji elektronicznej. To na nim zapisany jest nasz profil osobisty oraz podpis osobisty, który umożliwia podpisywanie dokumentów.

Co będzie można załatwić z nowym e-dowodem? Akceptować umowy i faktury, potwierdzać obecność w systemie świadczeń zdrowotnych, szybciej odprawiać się na lotniskach, podpisywać dokumenty elektronicznie.

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli jednak ktoś chce wymienić dokument, można o niego zawnioskować z kilku powodów. Na przykład ukończenia 18 lat, zmiany danych osobowych w dotychczasowym dowodzie (zmiana nazwiska czy wyglądu po operacji plastycznej), zgubienia, zniszczenia czy kradzieży dotychczasowy dokumentu. Wymiana nic nie kosztuje. E-dowody będą ważne przez dziesięć lat.

Wszystko nowe

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od poniedziałku. Wszystkie dokumenty wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie będą mieć warstwę elektroniczną.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać albo w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, albo przez internet.

Zmienia się dotychczasowy formularz wniosku. Zostaje poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto się wcześniej zapoznać z wymaganiami, jakie powinno spełniać zdjęcie (załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd obywateli).

Nie byle jaka fotka

Zdjęcie powinno być aktualne. Warto je zrobić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. Nie można mieć na nim nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie. Fotografia powinna przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków. Twarz powinna zajmować 70–80 proc. zdjęcia.

Wprawdzie dzieci do 18. roku życia nie muszą mieć dowodu, ale ten, podobnie jak paszport, przydaje się w trakcie zagranicznych wyjazdów do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego. W sumie jest to ponad 40 miejsc na świecie.

E-dowód dla dziecka może uzyskać jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Po odbiór musi się stawić rodzic, który składał wniosek o wydanie dokumentu. Przy odbiorze należy okazać swój dowód osobisty lub paszport oraz stary dokument dziecka (jeśli je ma). Dowód dla dziecka jest ważny: pięć lat – kiedy maluch ma mniej niż pięć lat, dziesięć lat – jeśli dziecko jest starsze.

Podstawa prawna:

nowela z 6 grudnia 2018 r. DzU z 11 stycznia 2019 r., poz. 60

Do wniosku trzeba dać zdjęcie

- kliknij przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty

- zaloguj się na swój profil zaufany

- wybierz powód ubiegania się o dowód

- wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód

- dołącz zdjęcie

- sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć)

- uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny adres e-mailowy. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód

- sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP

- odbierz dowód

W 2019 r. ważność tracą dowody osobiste prawie 1,5 mln Polaków. Ich posiadacze muszą wymienić dokumenty, bo za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi grzywna do 5 tys. zł. Teraz jest okazja. Od 4 marca do obrotu wchodzi nowy, elektroniczny dowód osobisty.

Czytaj także: 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara