Chcesz zwolnienia z kosztów sądowych? Sąd może prześwietlic twoje konto

Bankowe konto wnoszącego o zwolnienie z kosztów procesu może być prześwietlone. Kłamstwo nie tylko nie popłaca, bo wręcz kosztuje

Aktualizacja: 01.03.2021 06:09 Publikacja: 28.02.2021 19:53

Chcesz zwolnienia z kosztów sądowych? Sąd może prześwietlic twoje konto

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która wykaże, że ma o co walczyć przed sądem, ale jej na to nie stać. Przykład? Musiałaby sprzedać (stary) samochód, który służy dziś głównie do wożenia dzieci. Rodzina mieszka w maleńkiej miejscowości, z której do punktu transportowego ma 20 km.

Sędziowskie decyzje

Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno zostać dołączone oświadczenie o dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Sporządza się je według ustalonego (konkretnego) wzoru. Jeżeli nie zostało złożone albo nie zawiera wszystkich wymaganych danych, może być weryfikowane. I to może przybrać formułę sądową.

Otóż, sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie o treści: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożone przeze mnie oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania jest prawdziwe i rzetelne". Przed odebraniem przyrzeczenia należy pouczyć osobę ubiegającą się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Wniosek o zwolnienie od kosztów strony reprezentowanej przez adwokata lub radcę prawnego złożony bez oświadczenia przewodniczący zwraca bez wzywania o uzupełnienie braków formalnych.

Czytaj także:

Zwolnienie z kosztów sądowych nie wyklucza opłat po rozstrzygnięciu sprawy - wyrok SN

Wgląd na konto

Bywa, że sąd widzi, że strona (mimo treści złożonego oświadczenia) dysponuje sporymi pieniędzmi, ale podtrzymuje wniosek o zwolnienie – usłyszeliśmy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Jak to jest? Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi, przypomina, że sąd ma prawo badać sytuację materialną strony. – Jeśli trzeba, sąd może także weryfikować sytuację majątkową tej osoby i całej jej rodziny. A to czasem nawet oznacza wgląd na konto i przelewy – mówi „Rzeczpospolitej".

Sędzia Aneta Łazarska z Sądu Okręgowego w Warszawie zwraca uwagę, że strona, składając wniosek o zwolnienie z kosztów, powinna złożyć – staranne i prawdziwe – oświadczenie o dochodach.

– Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do jego zgodności z prawdą, sąd może zarządzić dalszą weryfikację.

Czy włącznie ze stanem konta i przelewach dokonywanych na nie?

– Tak, to jest możliwe – tłumaczy sędzia. Dzieje się tak szczególnie wówczas, kiedy pojawiają się wątpliwości i rozbieżności pomiędzy oświadczeniami i rzeczywistym stanem majątkowym strony.

– Nikt nie wymaga, żeby strona musiała sprzedać stary, użytkowany samochód, który służy całej rodzinie, tylko po to, aby pokryć koszty postępowania czy nawet tylko jego części – twierdzą sędziowie.

Co można przedłożyć, składając wniosek o zwolnienie z kosztów?

PIT za ostatni rok, wyciąg z rachunku bankowego, zaświadczenie o wysokości zarobków od pracodawcy czy potwierdzenie wysokości zobowiązań kredytowych.

W grę wchodzi także zaświadczenie o pobieranych zapomogach socjalnych (jeśli takie są wypłacane).

Warto też opisać wydatki, które nie mieszczą się w „standardowych" miesięcznych obciążeniach. Np. wyjątkowe zabiegi czy niestandardowe leki.

W oświadczeniu o stanie majątkowym trzeba wymienić miesięczne obciążenia, ale nie ma tam miejsca, żeby wytłumaczyć w pełni swą sytuację.

Komu co się należy

Zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu stronie przeciwnej.

Na postanowienie odmawiające zwolnienia od kosztów sądowych przysługuje zażalenie. Należy je wnieść w ciągu tygodnia od doręczenia lub ogłoszenia postanowienia o odmowie do sądu, który wydał to postanowienie. Sąd ten (jeżeli nie uwzględni zażalenia, a to nie ma braków formalnych) przekaże je wraz z aktami sprawy sądowi II instancji do rozpoznania. W formularzu powinny być wypełnione wszystkie rubryki.

Przed uzupełnieniem oświadczenia należy koniecznie zapoznać się z pouczeniem na początku formularza. Wniosek i formularz urzędowy muszą być własnoręcznie podpisane przez wnioskodawcę.

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która wykaże, że ma o co walczyć przed sądem, ale jej na to nie stać. Przykład? Musiałaby sprzedać (stary) samochód, który służy dziś głównie do wożenia dzieci. Rodzina mieszka w maleńkiej miejscowości, z której do punktu transportowego ma 20 km.

Sędziowskie decyzje

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a