fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Rekordowe wyceny firm na rynku fuzji i przejęć

www.123people.com
Wyceny przejmowanych firm osiągnęły rekordowy poziom w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku, a średnia wartość, po której zawierane były transakcje, to 14,9-krotność zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA), wynika z najnowszego raportu na temat rynku fuzji i przejęć opracowanego przez międzynarodową kancelarię prawną Allen & Overy.
Raport, przygotowany w oparciu o dane agencji Thomson Reuters, pokazuje pogłębiającą się różnicę pomiędzy cenami płaconymi przez inwestorów strategicznych, a funduszami private equity. Te ostatnie, zwykle pozbawione możliwości uzyskania synergii płynących z transakcji konsolidacyjnych, płaciły średnio przy przejęciach firm 12,8-krotność zysku EBITDA.
Eksperci Allen & Overy uważają, że niewiele wskazuje na to, aby trend wzrostu cen został odwrócony w najbliższym czasie. Temat konsolidacji i rosnącej globalizacji pozostanie kluczowym czynnikiem dla inwestorów strategicznych, nawet pomimo narastającej retoryki nacjonalistycznej i protekcjonistycznej na scenie politycznej.
„Dostęp do różnych form finansowania na rynku bankowym, dłużnym i kapitałowym oraz ich przystępna cena zachęcają zarówno inwestorów strategicznym, jak i fundusze private equity, do zawierania transakcji." - komentuje Dirk Meeus, jeden z szefów globalnego Zespołu Doradztwa Korporacyjnego w kancelarii Allen & Overy. I dodaje: „Choć wyraźnie widać, że inwestorzy strategiczni wykazują większy zapał do tego, by poprzez precyzyjnie wybrane transakcje zwiększać przychody i przepływy gotówkowe, zwłaszcza jeśli dotyczy to przejęć w takich wzrostowych branżach jak technologie, sektor dóbr konsumenckich czy life science."
„W ujęciu regionalnym w Europie Zachodniej odnotowano kolejny silny wzrost na rynku fuzji i przejęć w trzecim kwartale 2017 roku, a łączna wartość transakcji była wyższa o 21% w porównaniu do roku ubiegłego. Odmienna sytuacja miała jednak miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie całkowita wartość transakcji spadła rok do roku o 10%, a to głównie z powodu utrzymującej się niepewności na rynku oraz ostrożności inwestorów." – zauważa Elżbieta Krajewska, prawnik w zespole prawa konkurencji warszawskiego biura kancelarii Allen & Overy. „Na horyzoncie jest mniej dużych transakcji, przeważają transakcje średnie i małe pomiędzy podmiotami z regionu, natomiast zaangażowanie zagranicznych inwestorów można określić jako umiarkowane." – podsumowuje Elżbieta Krajewska.
W USA, które z 39% udziałem są największym rynkiem fuzji i przejęć na świecie, całkowita wartość transakcji spadła o 11% w trzecim kwartale w porównaniu do roku ubiegłego, pomimo wzrostu liczby zawartych transakcji w tym okresie o 16%.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA