Sprzedawany RWE portfel projektów wiatrowych i słonecznych znajduje się we Francji, Hiszpanii, Szwecji i Polsce, i stanowi prawie 80 proc. wszystkich projektów realizowanych dotychczas przez Nordex. Moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wynosi ok. 2,6 GW, w tym we Francji ok. 1,8 GW – stanowiąc jeden z największych zrealizowanych dotychczas projektów, w uzupełnieniu do projektów fotowoltaicznych o mocy 0,1 GW. Cena sprzedaży wynosi ok. 402.5 milionów euro.

Zawarta transakcja stanowi istotny kamień milowy dla spółki, ponieważ umacnia jej globalną pozycję w pierwszej czwórce liderów w branży. Nordex będzie kontynuował realizację projektów z obszaru energii wiatrowej na innych rynkach.

Przy transakcji doradzał międzynarodowy zespół CMS złożony z ponad 40 prawników z Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Niderlandów oraz ze współpracującej z CMS kancelarii WISTRAND w Szwecji. Pracami przy polskich aspektach transakcji kierował Łukasz Szatkowski, partner w departamencie energetyki i projektów infrastrukturalnych, zarządzając zespołem w składzie: Mikołaj Markiewicz, senior associate z praktyki energetyczno-infrastrukturalnej oraz Michał Sowiński, associate z praktyki transakcyjnej, których wspierali Patrycja Styczyńska i Piotr Gałązka, prawnicy z praktyki energetyczno-infrastrukturalnej oraz Dorota Skrodzka i Karol Jaworecki, prawnicy z praktyki środowiskowej. Prace międzynarodowego zespołu CMS koordynowali partnerzy z CMS: z Niemiec dr Hilke Herchen oraz dr Eckart Gottschalk oraz z Francji Alexandre Morel. Doradztwo obejmowało wszystkie aspekty prawne potencjalnej sprzedaży, w tym m.in. stworzenie odpowiedniej struktury transakcji i określenie wymaganych środków w zakresie wydzielenia, przeprowadzenie badania prawnego vendor due diligence sprzedającego we wszystkich właściwych jurysdykcjach oraz przygotowanie i negocjowanie dokumentacji transakcyjnej.

W najbliższym czasie Nordex przeprowadzi proces mający na celu zaangażowanie pracowników, prowadzony zwyczajowo we Francji. Proces ten musi zakończyć się przed podjęciem przez Nordex decyzji o wykonaniu umowy opcji put, zgodnie z którą ostateczne umowy stałyby się wiążące wobec Nordex i RWE. Transakcja sprzedaży podlega kontroli inwestycji zagranicznych we Francji oraz wymaga zakończenia procesów wydzielenia.