NSA: rozwiązania przyjęte w uchwale rady muszą wynikać z przepisów

Sformułowania przewidujące zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym pod dodatkowymi warunkami, zawarte w uchwale rady gminy, są niedopuszczalne – uznał sąd.

Publikacja: 27.08.2019 06:00

NSA: rozwiązania przyjęte w uchwale rady muszą wynikać z przepisów

Foto: Fotolia.com

W uchwale z 2015 r. Rada Miejska w Blachowni w woj. śląskim wyraziła zgodę na „zawarcie umowy najmu z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym Moniki Z. (dane zmienione) na działalność leczniczą (aptekę), prowadzoną na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, na okres 5 lat w trybie bezprzetargowym lokalu użytkowego o powierzchni 148 m kw". Dalej zaznaczono, że umowa najmu dojdzie do skutku pod warunkiem, że Monika Z. złoży oświadczenie o cofnięciu wszystkich pozwów, skierowanych przeciwko gminie w sprawach toczących się przed sądem w Częstochowie.

Z naruszeniem prawa

Monika Z. wezwała radę do usunięcia naruszenia prawa. Domagała się bądź to zmian w uchwale, bądź podjęcia nowej uchwały i wycofania przez gminę wszystkich spraw sądowych, toczących się w sądach z jej udziałem, i z udziałem gminy. Były też inne warunki: zrównanie dotychczasowego czynszu ze stawką 13,41 zł za 1 m.kw. ze stawką 5,43 zł dla bliźniaczego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz zawarcie umowy dzierżawy lokalu nie na 5 - lecz na 20 lat.

Czytaj także: Nieważność uchwały rady gminy a naruszenie przepisów

Ponieważ rada odmówiła ich spełnienia, Monika Z. zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Stwierdziła, że rada potraktowała ją nierówno w porównaniu z analogicznym przedsiębiorcą. Dodała, że nakłady, jakie poniosła na wyremontowanie lokalu, nie zostały jej zrekompensowane w czynszu za ten lokal, chociaż taka była umowa. Bezpodstawnie gmina wytoczyła też powództwo o zaległości czynszowe i ustaliła czynsz w podwójnej wysokości od grudnia 2012 r. do chwili obecnej.

W odpowiedzi na skargę, burmistrz Blachowni, reprezentujący radę miejską, stwierdził, że sprawa wydzierżawiania czy wynajmowania lokali gminnych nie jest sprawą z zakresu administracji publicznej i nie podlega kognicji sądów administracyjnych, lecz sądów powszechnych. Szczególnie, że Monika Z. wytoczyła przeciwko gminie powództwo przed sądem rejonowym o zobowiązanie gminy do zawarcia umowy dzierżawy lokalu użytkowego na 20 lat. Tymczasem poprzednia umowa najmu, podpisana w wyniku przetargu, wygasła - co potwierdza prawomocny wyrok sądu rejonowego. Sąd nakazał też Monice Z. opróżnić i wydać gminie wspomniany lokal.

Podczas rozprawy pełnomocnik gminy wyjaśniła, że warunek zawarty w uchwale miał na celu polubowne załatwienie sprawy. Monika Z. oświadczyła natomiast, iż mimo, że wycofała wszystkie sprawy sądowe, nie doszło do zawarcia umowy najmu.

WSA uznał twierdzenia burmistrza za bezzasadne, a uchwałę rady za podjętą w sprawie z zakresu administracji publicznej. Nie jest to bowiem sprawa mająca wyłącznie charakter cywilnoprawny, chociaż prowadzi ostatecznie do zawarcia umowy najmu, czyli do nawiązania stosunku cywilno-prawnego. Natomiast doszło do nieuzasadnionego, i nieopartego na żadnym przepisie prawa, sformułowania warunku wycofania wszystkich pozwów skierowanych przeciwko Gminie Blachownia w sprawach toczących się przed Sądem Rejonowym w Częstochowie. Taka uchwała, jako sprzeczna z prawem, jest nieważna - stwierdził WSA w wyroku z 2016 r. Ale wobec upływu roku od jej podjęcia, można jedynie orzec, że została wydana z naruszeniem prawa.

Bez dodatkowych warunków

Sprawa jednak się na tym nie skończyła, ponieważ Monika Z. wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym razem zarzuciła, że w uchwale naruszono zasadę równego traktowania prowadzenia działalności gospodarczej analogicznego rodzaju. Miał o tym świadczyć już sam sposób sformułowania uchwały wbrew przepisom oraz z krótkim terminem najmu i wysokością czynszu odbiegającą na niekorzyść od stawek czynszu najmu, ustalonych wobec drugiego, prowadzonego na terenie miejscowości, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zdaniem Moniki Z. nie zaszły też okoliczności, które wykluczałyby stwierdzenie nieważności uchwały.

Orzeczenie NSA z 27 marca 2019 r. mogło zaskoczyć. Uchylając wyrok WSA i przekazując temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania, NSA zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 94 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, czyli aktu, będącego podstawą do podjęcia uchwały, nie stwierdza się nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy po upływie jednego roku od dnia podjęcia, chyba że w terminie 7 dni nie przedłożono ich wojewodzie. WSA nie zbadał, czy spełniono ten obowiązek.

Rozpatrując ponownie sprawę w lipcu 2019 r., WSA dysponował już potwierdzeniem pełnomocnika wojewody śląskiego, że uchwała została przekazana wojewodzie śląskiemu w terminie 3 dni od jej podjęcia. Jednocześnie pełnomocnik poinformował, że zaskarżona uchwała już nie obowiązuje, ponieważ została uchylona uchwałą Rady Miejskiej w Blachowni. Sąd nie dopatrzył się też naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania. Z akt wynika natomiast, że między skarżącą, a gminą powstał konflikt, którego konsekwencją są sprawy przed sądami.

Poza tym zarzuty dotyczą treści umów cywilnoprawnych, wzajemnych roszczeń i rozliczeń, bądź spraw, będących przedmiotem postępowania przed sądem powszechnym - a nie zaskarżonej uchwały. Toteż WSA nie widział podstaw do odstąpienia od oceny prawnej, wyrażonej w poprzednim wyroku z 2016 r. oraz od oceny NSA. I ponownie stwierdził, że zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem prawa.

W nowej uchwale rada wyraziła zgodę na zawarcie z Moniką Z., w trybie bezprzetargowym, umowy najmu lokalu użytkowego na okres 20 lat. Bez dodatkowych warunków.

Sygnatura akt: II SA/Gl 730/19

W uchwale z 2015 r. Rada Miejska w Blachowni w woj. śląskim wyraziła zgodę na „zawarcie umowy najmu z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym Moniki Z. (dane zmienione) na działalność leczniczą (aptekę), prowadzoną na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, na okres 5 lat w trybie bezprzetargowym lokalu użytkowego o powierzchni 148 m kw". Dalej zaznaczono, że umowa najmu dojdzie do skutku pod warunkiem, że Monika Z. złoży oświadczenie o cofnięciu wszystkich pozwów, skierowanych przeciwko gminie w sprawach toczących się przed sądem w Częstochowie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego