Czy wypowiedzenie warunków pracownikowi urzędu gminy wymaga wydania zarządzenia przez wójta

W orzecznictwie podkreśla się, że każde zarządzenie wójta podlega nadzorowi. Wójt musi mieć jednak kompetencje do wydania zarządzenia w danej sprawie.

Publikacja: 30.07.2019 05:40

Czy wypowiedzenie warunków pracownikowi urzędu gminy wymaga wydania zarządzenia przez wójta

Foto: 123RF

-Wójt chce wypowiedzieć pracownikowi urzędu gminy warunki pracy. Czy wymaga to wydania zarządzenia przez wójta?

Nie.

Zgodnie z art. 7 pkt 1 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników urzędu gminy są wykonywane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przypadki, w których wójt wydaje zarządzenie, wskazuje ustawa o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Zarządzenia wójta wymaga m.in.: powołanie i odwołanie zastępcy lub zastępców wójta, określenie ich liczby oraz wskazanie imiennie pierwszego i kolejnych zastępców (art. 26a ust. 1 i 3 u.s.g.), nadanie regulaminu organizacyjnego urzędu gminy (art. 33 ust. 2 u.s.g.) czy wydanie przepisów porządkowych – w przypadku niecierpiącym zwłoki (art. 41 ust. 2 u.s.g.).

Czytaj także: Sekretarza nie można przenieść na inne stanowisko zarządzeniem

W orzecznictwie przyjmuje się, że zarządzenia, obok decyzji administracyjnych, są prawną formą, w jakiej wójt może podejmować władcze rozstrzygnięcia (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 czerwca 2004 r., sygn. OSK 439/04, OwSS 2005/3/69). Podkreśla się, że każde zarządzenie wójta podlega nadzorowi. Ingerencja nadzorcza wobec aktu nienazwanego „zarządzeniem" jest dopuszczalna także w wypadkach, gdy wójt użyje innej nazwy dla określenia swojej formy działania, podczas gdy miał obowiązek załatwienia danej sprawy zarządzeniem (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 21 marca 2018 r., sygn. IV SA/Gl 48/18, LEX nr 2479871).

W wyroku NSA z 17 maja 2006 r. (sygn. II OSK 249/06, LEX nr 236479) zwrócono uwagę, że brak jest podstaw prawnych do wyłączenia zarządzeń wójta, innych niż wyraźnie wskazane w u.s.g., z zakresu kompetencji nadzorczych wojewody, nawet gdyby miały charakter aktów kierownictwa wewnętrznego. Nadzór wojewody obejmuje zarówno akty normatywne o charakterze powszechnie obowiązującym i wewnętrznym, jak i akty nienormatywne. Nie istnieje żaden powód, aby rozróżniać zarządzenia w znaczeniu materialnym i takie, które nie posiadają takiego charakteru prawnego. Okoliczność, że zarządzenie ma charakter aktu wewnętrznego, nie odbiera organom nadzoru prawa do orzekania o nieważności takiego aktu (wyrok NSA z 13 czerwca 2005 r., sygn. I OSK 69/05, LEX nr 186661).

W wyroku NSA z 29 czerwca 2017 r. (sygn. I OSK 2828/16, LEX nr 2338476) podkreślono jednak, że zarządzenia nie stanowią jedynej formy działania burmistrza, gdyż wydaje on także decyzje, postanowienia, działa w formach cywilnoprawnych oraz materialno-technicznych i w formach niewładczych.

W wyroku WSA w Kielcach z 26 kwietnia 2019 r. (sygn. II SA/Ke 147/19, LEX nr 2657875) zwrócono uwagę, że skoro właściwym sposobem działania wójta jako pracodawcy jest wypowiedzenie na piśmie warunków pracy, to brak jest podstaw prawnych do wydawania w tym przedmiocie zarządzenia, które ma charakter władczego rozstrzygnięcia organu administracji. Wystarczające jest wypowiedzenie warunków pracy zwykłym pismem. Fundamentalną zasadą prawa publicznego jest zasada praworządności, która wymaga, aby każde działanie organu administracji publicznej miało niebudzącą wątpliwości podstawę prawną. Nie można domniemywać istnienia kompetencji niewyrażonych wprost w przepisach.

Autorka jest radcą prawnym

-Wójt chce wypowiedzieć pracownikowi urzędu gminy warunki pracy. Czy wymaga to wydania zarządzenia przez wójta?

Nie.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona