Jak uzyskać zezwolenie wójta na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych

Aby uzyskać zezwolenie wójta na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, wnioskodawca musi przedstawić m.in. dokument potwierdzający jego tytuł prawny do lokalu, w którym będzie sprzedawany alkohol. Utrata tego tytułu powoduje zastosowanie sankcji przez wójta.

Publikacja: 18.06.2019 05:20

Jak uzyskać zezwolenie wójta na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu, którego jest najemcą. Czy skutkiem zakończenia najmu i związanej z tym utraty przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do lokalu będzie utrata zezwolenia? – pyta czytelniczka.

Tak.

Wymagania jakie trzeba spełnić, aby prowadzić detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, określono w art. 18 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.). Przyjęto w nim, że sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.

Czytaj także: Czy można ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu w gminie

Zezwolenie wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, do którego trzeba dołączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych, a także zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym (art. 18 ust. 6 pkt 2-3 u.w.t.). Podkreśla się, że przepisy u.w.t. nie definiują pojęcia „tytuł prawny" do lokalu, w związku z czym chodzi tu o takie znaczenie tego pojęcia, jakie wynika z systemu prawa, tworzonego przez całokształt obowiązujących przepisów.

Tytuł prawny to nie tylko własność. Może on wynikać także np. z zawartej przez wnioskodawcę umowy najmu (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 7 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Sz 522/08, LEX nr 519807). Warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest m.in. posiadanie tytułu prawnego do korzystania z lokalu, stanowiącego punkt sprzedaży (art. 18 ust. 7 pkt 5 u.w.t.). W przypadku nieprzestrzegania określonych w u.w.t. warunków sprzedaży alkoholu, wójt cofa wydane zezwolenie (art. 18 ust. 10 pkt 2 u.w.t.).

Podkreśla się zatem, że utrata tytułu prawnego wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych jest równoznaczna z nieprzestrzeganiem warunków sprzedaży tych napojów, skutkującym cofnięciem zezwolenia przez wójta (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 17 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Gd 86/19, LEX nr 2656592). Zwraca się także uwagę, że w razie złamania któregokolwiek z warunków sprzedaży napojów alkoholowych określonych w u.w.t., zastosowanie sankcji w postaci cofnięcia zezwolenia jest obligatoryjne, niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2012 r., sygn. II GSK 1812/11, LEX nr 1291822).

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 18 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2137 ze zm.)

- Przedsiębiorca prowadzi detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu, którego jest najemcą. Czy skutkiem zakończenia najmu i związanej z tym utraty przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do lokalu będzie utrata zezwolenia? – pyta czytelniczka.

Tak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona