fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Koronawirus: wybory samorządowe bez zmian mimo zakazu wychodzenia z domu

Fotorzepa/Robert Gardziński, Adobe Stock
Premier Mateusz Morawiecki zaostrza przepisy dotyczące wychodzenie z domu i jednocześnie wydaje rozporządzenie w sprawie wyborów na burmistrzów miast, które mają odbyć się 19 kwietnia br.

We wtorek Prezes Rady Ministrów zapowiedział obostrzenia, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przez najbliższe 2 tygodnie niepełnoletni nie będą mogli wyjść z domu bez osoby dorosłej. Piesi będą musieli zachować dwumetrowy odstęp od siebie. Podczas zakupów w sklepie będzie mogło przebywać tylko trzykrotnie więcej kupujących niż kas. W godzinach od 10 do 12 zakupy będą mogli zrobić jedynie osoby z tzw. grupy ryzyka, którzy są w wieku od 60 lat. To tylko najważniejsze ograniczenia, do których muszą dostosować się obywatele. 

Co ciekawe inaczej sytuacja wygląda według rządzących w przypadku wyborów. W poniedziałek premier Morawiecki wydał rozporządzenia, w których informuje o dacie przedterminowych wyborów na prezydentów miast takich jak Aleksandrów Kujawski w woj. kujawsko-pomorskim, czy Obrzycko w woj. wielkopolskim. Wydaje się to conajmniej nielogiczne.

Oznacza to, że w obecnej sytuacji pandemii wyborcy mają czas do 14 kwietnia br. aby dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta. Zadanie to może nie tylko nastręczyć wiele trudności ale jest realnym zagrożeniem dla zdrowia. 

Przypomnijmy, że władze coraz większej liczby miast głośno protestują również przeciwko organizacji wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja br. Twierdzą, że nie da się ich przeprowadzić.

Warto podkreślić, że za granicą wybory i referenda zaplanowane na najbliższy czas zostają odwołane i przesunięte na inne terminy. Przykładowo wybory samorządowe we Francj zostały odwołane, wybory parlamentarne w Serbii również. Tak samo zadecydowano ws. wyborów samorządowych w Wielkiej Brytanii, czy ws. wyborów w Szwajcarii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA