fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Koronawirus: Bodnar do Szumowskiego o prawie do rzetelnych informacji

Adam Bodnar, Łukasz Szumowski
Fotorzepa/Marta Muszel, Fotorzepa/Jakub Czermiński
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia ws. zakazu wydawania opinii dotyczących koronawirusa przez konsultantów wojewódzkich.

- Moje zaniepokojenie wzbudziło skierowane do konsultantów krajowych pismo ministerstwa zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. o zobowiązaniu konsultantów wojewódzkich do zaprzestania samodzielnego wydawania opinii dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19 oraz obowiązku uprzedniej konsultacji wydawanych przez konsultantów krajowych opinii w tym zakresie z ministerstwem zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym - czytamy w piśmie do ministra Szumowskiego.

RPO przypomina art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, zgonie z którym każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji oraz przepis art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, który uprawnia obywateli do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.

Zdaniem Bodnara w stanie epidemii kluczowe jest, by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali, zagrożeniu i sposobach zabezpieczenia osobistego przed zakażeniem były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa.

RPO poprosił ministra zdrowia o wskazanie podstawy prawnej takich działań.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA