fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Unijne pieniądze tylko dla praworządnych

AFP
2 maja Bruksela przedstawi sposób na powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem prawa.

Korespondencja z Brukseli

Věra Jourová, unijna komisarz sprawiedliwości, zapowiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że 2 maja wraz z projektem wieloletniego budżetu UE na okres po 2020 r. Komisja Europejska przedstawi pomysł, jak uzależnić przekazywanie wszystkich funduszy (nie tylko z polityki spójności) od zachowania praworządności. – Musimy być tak precyzyjni, jak się da – twierdzi.

Prawnicy Komisji już rozpoczęli prace nad legislacyjnym opisaniem tego mechanizmu i projektem odpowiedniej regulacji. Będzie gotowy również 2 maja. – Mam bardzo mocne poparcie innych komisarzy dla wprowadzenia takiej zależności – zapewnia Jourová.

W mechanizmie będzie mowa o konieczności istnienia niezależnego i efektywnego wymiaru sprawiedliwości, który byłby gwarantem skutecznej walki z korupcją i nadużyciami przy wykorzystywaniu unijnych funduszy, oraz skutecznego systemu audytu.

Ponadto będzie w nim mowa o ważnej roli urzędu prokuratora europejskiego, który zacznie działać w 2020 r. i będzie się zajmował ściganiem nieprawidłowości przy wydawaniu funduszy europejskich. Ale nie w Polsce, bo rząd nie dołączył do tej inicjatywy. Zdaniem Jourovej powinien to przemyśleć, bo udział w urzędzie prokuratora europejskiego będzie ważnym elementem przy konstruowaniu kryteriów wykorzystania pieniędzy UE.

Czeska komisarz podkreśla, że ma poparcie płatników netto unijnego budżetu. Według niej krajom beneficjentom netto też trudno będzie się sprzeciwić wprowadzeniu mechanizmu, bo oznaczałoby to przyznanie się do problemów z praworządnością. Żeby uniknąć krytyki, kryteria mają być szczegółowe, odnosić się tylko do wymiaru sprawiedliwości i precyzować, że chodzi o wydawanie unijnych pieniędzy.

W obecnym wieloletnim budżecie w latach 2014–2020 Polska może dostać ponad 80 mld euro z polityki spójności. Po 2020 r. ryzykujemy zmniejszenie tej puli ze względu na wyjście z UE dużego płatnika – Wielkiej Brytanii – oraz pojawienie się nowych priorytetów finansowych, takich jak obrona, bezpieczeństwo, migracja. Uzależnienie transferów od praworządności mogłoby sprawić, że korzystanie z tej mniejszej puli pieniędzy stałoby się trudniejsze.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA