fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Angela Merkel: Grudniowy szczyt będzie kluczowy dla budżetu UE

Angela Merkel
Angela Merkel
AFP
Zaplanowany na grudzień szczyt z udziałem przywódców Unii Europejskiej będzie miał kluczowe znaczenie dla stwierdzenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, pozwalające na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy pomimo sprzeciwu Polski i Węgier - powiedziała w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Mam nadzieję, a przynajmniej się staramy, że uda nam się znaleźć rozwiązanie, ponieważ będzie to bardzo ważny sygnał - oceniła kanclerz Angela Merkel.

- Niestety nie mogę powiedzieć, że misja została zakończona, choć chciałabym to zrobić - dodała.

- 10 i 11 grudnia będzie bardzo ważny szczyt. Mamy nadzieję, że osiągniemy dobrą decyzję - zapowiedziała niemiecka kanclerz.

WETO POLSKI I WĘGIER

Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.

Powód weta ten sam w przypadku obu krajów: sprzeciw wobec mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenia unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE (inaczej mówiąc, wobec zasady „pieniądze za praworządność). Sam mechanizm jest przyjmowany większością głosów i taka większość była. Ale Polska i Węgry stwierdziły, że w takiej sytuacji – skoro nie mogą formalnie zablokować mechanizmu – to blokują budżet i fundusz odbudowy.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. To drugie w ciągu czterech dni spotkanie polityków - poprzednie miało miejsce 27 listopada w Budapeszcie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA