fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Orban w poniedziałek w Warszawie. Spotkanie z Morawieckim

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban
AFP
- W poniedziałek w Warszawie (odbędzie się) spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller, o czym informuje PAP na Twiterze.

Do spotkania dojdzie wieczorem. Ma być ono poświęcone dalszym działaniom w związku z negocjacjami ws. budżetu UE i funduszu pomocowego.

Polska i Węgry grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy, przeznaczonego na odbudowę europejskich gospodarek dotkniętych skutkami kryzysu związanego z pandemią, w związku z przyjęciem przez 25 państw UE rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.

Warszawa i Budapeszt nie były w stanie zablokować tego rozporządzenia, ponieważ było ono przyjmowane większością kwalifikowaną.

Zdaniem przedstawicieli polskiego rządu rozporządzenie to jest niezgodne z unijnymi traktatami, które stanowią, że sankcje za łamanie praworządności przyjmuje się jednogłośnie, a nie - jak przewiduje rozporządzenie - większością kwalifikowaną.

Powiązanie kryterium praworządności z wypłatą funduszy UE poparło 25 państw Unii - wszystkie z wyjątkiem Polski i Węgier.

Polska i Węgry miałyby należeć do największych beneficjentów funduszu odbudowy.

To drugie w ciągu czterech dni spotkanie Morawieckiego i Orbana - poprzednie miało miejsce 27 listopada w Budapeszcie.

30 listopada premier Morawiecki napisał na swoim profilu na Facebooku, że (Polska) "będzie bronić Europy ojczyzn!".

Będziemy bronić Europy ojczyzn! ????????

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 30 listopada 2020
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA