fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

PE: SPD lobbuje przeciw von der Leyen

AFP
Niemieccy socjaldemokraci (SPD) w PE rozpowszechniają wśród europarlamentarzystów swojej frakcji w Parlamencie Europejskim materiał krytyczny wobec kandydatki na szefową KE, minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen, którą określają mianem "niewłaściwej i niestosownej" kandydatki do kierowania Komisją Europejską.

SPD, koalicjant CDU/CSU (von der Leyen jest polityk CDU, bliską współpracowniczką Angeli Merkel), należy do liczącej 154 członków frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów.

Parlament Europejski będzie głosował nad uzgodnioną na forum Rady Europejskiej kandydaturą von der Leyen w przyszłym tygodniu. Jedynym przywódcą państwa, który wstrzymał się w czasie szczytu UE w Brukseli z poparciem kandydatury von der Leyen była Angela Merkel, która tłumaczyła to względami koalicyjnymi - SPD nie zgodziło się bowiem na poparcie tej kandydatury.

Nominacja van der Leyen spotkała się z niezadowoleniem frakcji socjaldemokratów w PE, którzy forsowali Fransa Timmermansa jako kandydata na nowego szefa KE.

Merkel przyznała w czwartek, że sytuacja w jej koalicji "nie jest prosta".

Von der Leyen szuka obecnie poparcia na forum Parlamentu Europejskiego. Frakcja, z której się wywodzi, Europejska Partia Ludowa, jest największą frakcją w obecnym PE, ale nie posiada większości. Tę mogą zapewnić jej głosy socjaldemokratów i liberałów.

Tymczasem SPD w materiale rozpowszechnianym wśród polityków swojej frakcji analizuje politykę prowadzoną przez von der Leyen i jej porażki w czasie sprawowania funkcji ministra obrony, podkreślając skandal towarzyszący przyznawaniu kontraktów na zakupy dla armii, a także braki w wyposażeniu niemieckiej armii w czasie jej rządów w resorcie.

"Od samego początku przeceniała się" - czytamy w dokumencie, z którego treścią zapoznał się Reuters.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony odmówił komentarza w tej sprawie.

Publikacja z pewnością doprowadzi do dalszych napięć w rządzącej Niemcami koalicji. Już wcześniej były lider SDP Sigmar Gabriel sugerował, że SPD powinna wyjść z koalicji, gdyby von der Leyen została wbrew jej woli szefową KE.

SPD w swojej publikacji zarzuca von der Leyen, że za jej rządów w resorcie obrony armia nadal znajduje się w opłakanym stanie; ponadto socjaldemokraci zwracają uwagę na "eksplozję kosztów" w związku z renowacją okrętu szkolnego, za którą - jak czytamy - politycznie odpowiedzialna jest von der Leyen.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA