fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Hanna Gronkiewicz-Waltz szefową misji przy Komisji Europejskiej

Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski
Hanna Gronkiewicz-Waltz została przewodniczącą misji "Klimatyczno-neutralne i inteligentne miasta" przy Komisji Europejskiej. Wybrano ją z 2 tysięcy kandydatów - informuje Onet.

Komisja ds. badań, nauki i innowacji, na czele której stoi Carlos Moedas, rozpoczyna oficjalnie prace nad unijnym programem "Horyzont Europa".

Główną jego częścią są misje, których celem jest znalezienie rozwiązań największych bolączek współczesnego świata, takich jak rak, zmiana klimatu, zdrowe oceany, miasta neutralne pod względem klimatu oraz zdrowa gleba i żywność - pisze Onet.

Wczoraj przewodniczący komisji Carlos Moedas ogłosił powołanie pięciorga wybitnych specjalistów, którzy będą przewodniczyć poszczególnym misjom.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy i profesor prawa, została przewodniczącą misji "Klimatyczno-neutralne i inteligentne miasta" (Climate-Neutral and Smart Cities). Na to stanowisko było 2,1 tys. chętnych.

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że jest to dla niej nowe wyzwanie, ale jednym z kryteriów, dla których jej przypadło to stanowisko, jest fakt, że przez 12 lat była prezydentem dużego miasta.

Misje mają być ciałem doradczym. Ta, której szefową została Polka, ma prowadzić badania przede wszystkim w zakresie ograniczania emisji CO2 w miastach poprzez wprowadzanie zmian w komunikacji miejskiej i pozyskiwaniu energii.

Badania mają trwać 18 miesięcy, z możliwością ich przedłużenia. Pierwsze spotkanie ekspertów ma się odbyć we wrześniu. Za jeden dzień pracy przysługuje im dieta w wysokości 450 euro.

Na czele pozostałych misji staną: Connie Hedegaard, była komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu, która będzie szefową misji "Adaptacja do zmian klimatu, w tym transformacja społeczna", prof. Harald zur Hausen, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny - misja "Rak", Pascal Lamy, były komisarz ds. handlu i dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu – szef misji "Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i wody śródlądowe" oraz Cees Veerman, były minister rolnictwa Holandii, która będzie przewodniczyć misji "Zdrowie gleby i żywność".

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA