fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Rajoy: Powstrzymywanie ruchów niepodległościowych to wyzwanie dla UE

AFP
Powstrzymywanie ruchów niepodległościowych w Europie to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przez UE - miał powiedzieć na spotkaniu z członkami Europejskiej Partii Ludowej w Valencii premier Hiszpanii, Mariano Rajoy. O słowach Rajoya pisze Politico.eu.

"El Pais" relacjonując przemówienie Rajoya pisze, że premier Hiszpanii bronił strategii przyjętej wobec Katalonii.

Jesienią 2017 roku w Katalonii doszło do referendum niepodległościowego, które władze Hiszpanii uznały za nielegalne. Po głosowaniu, w którym miażdżącą przewagę uzyskali zwolennicy niepodległości tej prowincji Hiszpanii, władze w Madrycie zawiesiły autonomię Katalonii, rozwiązały lokalny parlament i rozpisały przedterminowe wybory. Część polityków związanych z poprzednim rządem trafiło do aresztów.

Rajoy ostrzegał też przed separatystycznymi ruchami we Włoszech i Francji.

- Są duchy przeszłości, które powracają, takie jak wybiórczy nacjonalizm, rodzaj populizmu, który my w Hiszpanii, ale nie tylko w Hiszpanii, dobrze znamy - powiedział szef hiszpańskiego rządu.

- W świetle nielegalnej próby secesji jesteśmy wdzięczni za wsparcie uzyskane od wszystkich krajów Europy i wszystkich demokracji świata. Dziękuje wam za obronę praworządności i demokracji - mówił Rajoy.

Obecny na spotkaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani mówił z kolei, że ważne jest, aby bronić jedności państw.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA