fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Zwolnienia grupowe w PZU. Prace straci niemal tysiąc osób

Fotorzepa/ Marta Bogacz
Największy polski ubezpieczyciel zapowiedział restrukturyzację zatrudnienia, która obejmie do 1 944 pracowników, z czego do 956 osób straci pracę.

Kilka dni przed ogłoszeniem wyników za 2016 r. PZU zapowiedziało zwolnienia. Proces ma się rozpocząć 24 marca i zakończyć 17 grudnia 2017 r. Spółka podaje, że restrukturyzacja zatrudnienia związana jest ze Strategią Grupy PZU na lata 2016-2020. Zakłada ona między innymi redukcję kosztów stałych o 400 milionów złotych w ciągu trzech lat. W PZU trwają ponadto liczne procesy automatyzacji i informatyzacji, które mają usprawnić działanie,, a jednocześnie poprawić efektywność kosztową na konkurencyjnym rynku ubezpieczeniowym. Obecnie jest zbyt wcześnie, aby udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące działów, jakich dotkną zwolnienia.

- Liczę, że wypracowane porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w PZU uwzględni oczekiwania każdej ze stron. Nadchodzący czas będzie także dużym wyzwaniem dla naszych menadżerów. Zależy mi na tym, aby w tym trudnym okresie byli szczególnie wrażliwi i uważni oraz wspierali członków swoich zespołów” – powiedział Bartłomiej Litwińczuk, członek zarządu PZU.

Zwolnieniem grupowym sprzeciwia się zakładowa „Solidarność”, która na stronie internetowej napisała, że „praktyka ta jest sprzeczna z ideami i celami jakimi kieruje się Solidarność. Przede wszystkim są nimi ochrona praw pracowniczych, w tym prawa do pracy i godziwej płacy, a w efekcie tego godziwego życia”.

Zwolnień w PZU spodziewano się od czasu, gdy Michał Krupiński objął fotel prezesa i zapowiedział cięcie kosztów. Wiązało się to z kiepskimi wynikami PZU za 2015 r. Ogłoszenie wyników za 2016 r. zapowiedziane jest na 15 marca.

Gigant ubezpieczeniowy często przeprowadza zwolnienia grupowe.

Inni ubezpieczyciele nie planują zwolnień w najbliższym czasie. W zeszłym roku redukcję zatrudnienia przeprowadziły Allianz i Generali. Spekulowano też o tym, że zwolnienia mają nastąpić w Axie, przejęła BRE Ubezpieczenia i Liberty Direct, ale spółka podkreśla, że nie przewiduje zwolnień grupowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA