fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Rząd da 740 mln złotych na polskie drony

Dron
Adobe Stock
Dzięki inwestycjom wpisanym do Krajowego Plan Odbudowy Polska (KPO) ma szansę stać się jednym z europejskich liderów w obszarze bezzałogowych statków powietrznych (BSP), czyli dronów.

Na tym projekcie, którego wartość sięgnie 164 mln euro mają skorzystać przedsiębiorcy, producenci dronów, ich operatorzy, piloci, służby porządku publicznego, samorządy, służba zdrowia, instytucje badawcze i naukowe. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość polskiego rynku dronów cywilnych w ciągu najbliższych 5 lat będzie na poziomie 3,26 mld złotych, a wartość wpływu integracji dronów do gospodarki w tym samym czasie sięgnie 576 mld złotych.

- Po zatwierdzeniu przez Senat i Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy Polska przeznaczy 740 mln zł na rozwój bezzałogowej mobilności. 10 priorytetowych projektów wpisanych do KPO do realizacji przez kolejne 5 lat pozwoli Polsce utrzymać pozycję lidera we wprowadzaniu w życie środowiska U-Space - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. I przypomina, że zgodnie z zapowiedzią szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, 20 proc. całego Funduszu Odbudowy zostanie przeznaczone na cyfryzację. - Polska wykorzysta tę szansę. Środki z Krajowego Programu Odbudowy pozwolą na rozwój z zachowaniem dynamiki gwarantującej nam utrzymanie pozycji lidera w tej dziedzinie. Wysokość środków, która trafi do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej może sięgnąć nawet ponad pół miliarda złotych. W czasach kryzysu w lotnictwie szczególnie Polska nie może stracić wypracowanej już pozycji w świecie bezzałogowych statków powietrznych – zapewnia Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

W ramach Komponentu A „Odporność i konkurencyjność gospodarki" KPO, ma powstać infrastruktura do zarządzania ruchem dronów, centra kompetencji, w tym specjalistyczne ośrodki szkoleniowe i centra monitorowania mają być rozbudowane i wyposażone. Zgłoszone projekty podzielone zostały na 4 grupy: inwestycje wspierające rozwój lotów dronów na masową skalę i prorozwojowe - budowa parku technologicznego dla dronów, projekty stymulujące rynek, w tym pilotaże, oraz udostępnienie tej technologii na rzecz służb porządku publicznego.

To, dlatego większość z wartego 740 mln złotych budżetu może trafić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która wprowadziła dotąd jedyny w Europie operacyjny system PansaUTM, bazujący na cyfrowej koordynacji lotów dronów oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty. PAŻP miałaby także odpowiadać za stworzenie infrastruktury wspierającej rozwój zaawansowanych lotów dronów na masową skalę. Chodzi tu o m.in. objęcie całej dolnej przestrzeni powietrznej Polski infrastrukturą naziemną do śledzenia ruchu dronów, dofinansowanie użytkowników przestrzeni powietrznej zakupu infrastruktury do śledzenia pozycji statku powietrznego, stworzenie narzędzi teleinformatycznych do informowania systemów o intencjach ruchu załogowego, a także rozwinięcie usługi „Ocena ryzyka lotów – e-SORA" – która sprowadza się do pozyskania i przetwarzania danych o ruchu naziemnym wykorzystywanych w ocenie ryzyka jakim mogą potencjalnie być drony.

Do końca września 2026 roku planowane jest powstanie trzech centrów kompetencji oraz centrum monitorowania. Do tego czasu zakończy się wdrożenie 10. projektów dotyczących lokalnej infrastruktury do zarządzania ruchem BSP. Również do 2026 roku ma powstać park technologiczny dla dronów w Poznaniu. Przy budowie Parku Technologicznego dla Dronów wykorzystana zostanie infrastruktura istniejącego już Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego PAŻP w Poznaniu. Zostanie tam również ulokowane Centrum Koordynacji Zarządzania przestrzenią powietrzną małej wysokości dla realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem publicznym i ochroną zdrowia. W planach jest wybudowanie i wyposażenie laboratorium NaviLab oraz budowa obszaru testowego z lotniskiem testowym NaviSpot.

Celem projektu jest stworzenie zespołu ekspertów R&D, opracowanie infrastruktury naziemnej w Kąkolewie (poligon doświadczalny) oraz budowa obszaru testowego pomiędzy lotniskiem w Kąkolewie, a Ośrodkiem Kontroli Ruchu Lotniczego PAŻP w Wysogotowie.

Podobne projekty realizują już inne europejskie kraje. To np. SkyGate w Turynie, Należące do Eurocontrol Experimental Centre (EEC) w Brétigny we Francja i BCN Drone Center w Barcelonie.

W Polsce, od 31 grudnia 2020 roku ponad 50.000 osób dokonało obowiązkowej rejestracji jako pilot dronów. Do końca 2020r. odnotowano ponad 20 tysięcy wydanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego świadectw kwalifikacji operatora BSP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA