fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Akt solidarności z muzułmanami: Nowozelandki zakładają chusty

AFP
Kobiety w całej Nowej Zelandii w piątek, dzień muzułmańskich modłów w meczetach, zakładają na głowy chusty w geście solidarności z muzułmanami, po masakrze do jakiej doszło przed tygodniem w dwóch meczetach w Christchurch.

15 marca w Christchurch doszło do zamachu terrorystycznego - 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, uzbrojony w broń półautomatyczną, zaatakował modlących się w dwóch meczetach w mieście. W ataku zginęło 50 osób, a kolejnych 50 zostało rannych.

Na pomysł akcji noszenia chust w akcie solidarności z muzułmanami wpadła Thaya Ashman, doktor z Auckland, która usłyszała o muzułmance bojącej się po ataku w Christchurch wyjść na ulicę w swojej chuście - kobieta obawiała się, że może w ten sposób stać się celem kolejnego terrorysty.

- Chciałam powiedzieć: "Jesteśmy z tobą, chcemy, byś czuła się na naszych ulicach jak w domu, kochamy, wspieramy i szanujemy cię" - powiedziała Ashman.

Swoje zdjęcia w chustach umieszczają w mediach społecznościowych Nowozelandki z Auckland, Wellington i Christchurch.

Bell Sibly z Christchurch tłumaczy, że założyła chustę ponieważ chciałaby, aby - gdy ktoś znowu skieruje broń w stronę muzułmanów - "mogła stanąć między nim, a jego ofiarami". - I nie chcę, aby mógł dostrzec różnicę (między nią a muzułmanami - red.), bo nie ma różnicy - dodaje.

Po zamachu czarną chustę przed spotkaniami z przedstawicielami muzułmańskiej społeczności założyła również premier Jacinda Ardern.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA