fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Szef China Telecom podejrzany o korupcję

Bloomberg
Prezes jednego z największego chińskich koncernów telekomunikacyjnych jest podejrzewany o korupcję.

Chang Xiaobin został objęty śledztwem w związku z podejrzeniami o "poważne naruszenie dyscypliny" - poinformowały chińskie władze.

Natomiast chińskie media piszą, że prezes China Telecom "zaginął" w sobotę i nie pojawił się na poniedziałkowym spotkaniu w firmie. Prawdopodobnie został zatrzymany przez policję. Anglojęzyczna, chińska gazeta "Global Times" poinformowała, że śledczy zaplombowali biuro prezesa w pekińskiej siedzibie koncernu.

Chang Xiaobin prezesem China Telecom jest od sierpnia tego roku. Wcześniej był szefem drugiej co do wielkości w kraju firmy telekomunikacyjnej - China Unicom. Media sugerują, że zarzuty korupcyjne dotyczą działalności w China Unicom, gdzie Chang Xiaobin był zatrudniony w sumie przez 11 lat.

Natomiast BBC przypomina, że w pierwszej połowie tego roku chińskie władze zastanawiały się nad połączeniem China Telecom z China Unicom.

Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął walkę z korupcją w 2013 roku. W ramach antykorupcyjnej kampanii ukarano już tysiące urzędników różnego szczebla. Według oficjalnych danych chińskie władze badają obecnie ok.100 tys. tego typu spraw, a 70 wysokich urzędników firm panstwowych jest objetych dochodzeniem.

Śledztwa toczą się przeciwko m.in. prezesowi firmy brokerskiej CITIC Securities, prezesowi koncernu medialnego 21st Century, prezesowi koncernu motoryzacyjnego - China FAW Group oraz przeciwko prezesowi koncernu Fosun International - Guo Guangchangowi.

Jiang Jiemin, były już prezes koncernu energetycznego China National Petroleum Corporation (CNPC) został skazany na 16 lat wiezienia za przyjmowanie łapówek.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA