fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

W wakacje uważaj na roaming

123rf.com
Przeciętny dług osoby wpisanej do Rejestru BIG z powodu niezapłaconego rachunku telefonicznego przekracza 2 tys. zł.

Najłatwiej narobić sobie kłopotów korzystając z telefonu poza krajami Unii Europejskiej – ostrzegają eksperci BIG InfoMonitora.

Z danych BIG InfoMonitora wynika, że najwyższe zadłużenie z tytułu nieuregulowanych rachunków telefonicznych posiada 31-letni mieszkaniec Kalisza, który ma do oddania ponad 104 tys. zł. Niewiele mniejsze zadłużenie ma 26-latek z Mazowsza z kwotą bliską 94 tys. zł, a trzeci jest 39-letni mieszkaniec Wielkopolski, który jest winny firmom telekomunikacyjnym ponad 55 tys. zł.

„Wiele rachunków telefonicznych oczekujących na uregulowanie dłużnicy przywieźli z letniego urlopu za granicą. Wszystko dlatego, że opłaty w ramach połączeń w roamingu są wyższe niż krajowe. Jak pokazują dane BIG InfoMonitor, operatorzy telekomunikacyjni jesienią wpisują do rejestru dłużników niemal dwa razy więcej osób, niż w pozostałe miesiące roku" – stwierdził wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

„Biorąc pod uwagę, że firmy mogą umieścić kogoś na liście dłużników, gdy opóźnienie w spłacie wynosi minimum 200 zł i trwa co najmniej 60 dni, to wakacyjne rachunki trafiają do rejestrów dłużników najczęściej właśnie w październiku" – dodał.

Hildebrand zaznaczył, że obecność w BIG ogranicza dostęp do usług bankowych i pozabankowych. „Osoba znajdująca się w rejestrze może nie dostać kredytu gotówkowego, ani sprzętu AGD na raty, nie podpisze też kolejnej umowy z operatorem sieci komórkowej również na telefon w abonamencie np. dla dziecka" – wskazał.

Eksperci BIG InfoMonitora zwracają uwagę, że najczęstszą przyczyną problemów wpadnięcia w tarapaty z powodu telefonu komórkowego jest brak świadomości wysokości opłat związanych z korzystaniem z roamingu. „Oczywiście istnieje możliwość wyłączenia roamingu przez firmy telekomunikacyjne na życzenie klienta. Jeśli jednak zależy nam na tej usłudze, koniecznie sprawdźmy, jakie są ceny połączeń oraz pobierania danych z internetu w kraju, do którego wyjeżdżamy" – podkreślił Hildebrand.

„Nie zapominajmy, że zostaniemy obciążeni również kosztem rozmów przychodzących. Osoba dzwoniąca do nas z Polski płaci jak za zwykłe połączenie krajowe, ale dodatkowe opłaty ponosimy my. Cena naliczana jest według cennika operatora, z którego usług korzystamy w danym kraju. Dlatego wyłączajmy również usługę poczty głosowej, bo jeśli nawet nie odbierzemy przychodzącej rozmowy, nagranie na poczcie głosowej również zwiększy nasz rachunek" - dodał.

Zdaniem ekspertów BIG InfoMonitora najbezpieczniej za granicą jest wyłączyć transfer danych i logować się do darmowego Wi-Fi. Trzeba też pamiętać, że nowoczesne telefony samoczynnie co jakiś czas aktualizują swoje oprogramowanie. „Gdy przeprowadzą taką aktualizację poza UE, korzystając z transmisji danych komórkowych, może to kosztować nas nawet tysiące złotych" – podkreślił wiceszef BIG InfoMonitora.

Jego zdaniem pobieranie danych bez kontroli limitów to jedna z głównych przyczyn wysokich rachunków telefonicznych. Dzieje się tak, gdyż w krajach UE 1MB kosztuje 1 zł, ale już poza krajami Unii jest to, w zależności od operatora i rodzaju abonamentu od 30 zł do ok. 45 zł za 1MB. W efekcie kosztowne może się okazać nawet wymienianie ze znajomymi zdjęciami pięknych krajobrazów, ponieważ wysyłanie i odbieranie MMS-ów wymaga transferu danych.

Eksperci BIG InfoMonitor przypominają, że zgodnie z unijnymi zaleceniami, każdy klient korzystający z roamingu ma ustalony z góry limit wydatków na transmisję danych za granicą (również poza UE). Jest to kwota 251,46 zł, chyba że klient sam zadecyduje inaczej. Po przekroczeniu tego limitu właściciel telefonu zostanie o tym poinformowany. Jak podkreślają eksperci, najkorzystniej jednak wyznaczyć pułap wydatków, przy którym transmisja danych znów się wyłączy, aby nie ryzykować, że opłaty wymkną się spod kontroli.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA