fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Apple sprzedał mniej iPhonów. Spadek przychodów

Bloomberg
Po raz pierwszy od 13 lat przychody Apple spadły. iPhone'y nie sprzedają się już tak dobrze

Przychody Apple sięgnęły w drugim kwartale 50,6 mld dol., czyli mniej o 13 proc. niż w analogicznym kwartale 2015 roku - wtedy przychody przekroczyły 58 mld dol.

Koncern prognozuje, że w kolejnym kwartale sprzedaż osiągnie poziom 41-43 mld dol. To dużo mniej niż szacowali analitycy ankietowanych przez agencję Bloomberg, którzy zakładali ponad 47 mld dolarów.

Spadek przychodów to efekt gorszej sprzedaży najnowszych iPhonów. W ostatnim kwartale Apple sprzedał na całym świecie blisko 51,2 mln smartfonów, co w porównaniu z drugim kwartałem 2015 roku oznacza spadek o aż 16 proc. z 61,2 mln urządzeń.

Spadła także sprzedaż iPadów. W 2015 roku firma sprzedała 12,6 mln tabletów, a w tym roku zaledwie 10,2 mln. Gorszy wynik sprzedaży zanotowały też komputery Mac, których klienci kupili nieco ponad 4 mln w analogicznym okresie zeszłego roku było to 4,6 mln sztuk.

Wzrosła natomiast sprzedaż zegarków Apple Watch i iPodów. Koncern chwali się też sukcesami Apple Music i App Store, których dochody wzrosły o 20 proc. do 6 mld dolarów.

Sprzedaż produktów Apple mocno spadła w Chinach - o niemal 25 proc. To drugi po USA największy i najważniejszy rynek zbytu tej firmy.

Według analityka Neil Saunders, szefa firmy Conlumino, Apple musi teraz zastanowić się nad wymyśleniem nowego innowacyjnego produktu a nie "ulepszać" już istniejące. Inaczej nie będzie w stanie powrócić do wzrostu sprzedaży i dotychczasowych sukcesów.

Szefowie Apple uważają, że słaba sprzedaż iPhona 6s wynikała z ogromnego sukcesu poprzedniego modelu iPhon 6, którego wysoka sprzedaż to była "anomalia" - pisze Reuters cytując wiceprezesa ds. finansowych koncernu Luca Maestri. Z kolei prezes Apple Tim Cook uważa, że to cały rynek smartfonów przestał rosnąć z "przesycenia".

Akcje koncernu taniały na zamknięciu wtorkowej sesji na Wall Street o niecałe 1 proc. W handlu posesyjnym kurs spadał jednak o 8,5 proc. - pierwszy raz tak mocno od lutego tego roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA